Mourinho pleacă supărat de la Bruxelles. "The Special One" şi-a criticat jucătorii: "Dacă eram fundaş la United în seara asta..."

14 apr 2017 6140 afişări Comentează şi tu Europa League

Jose Mourinho a pus tunurile pe oamenii din linia ofensivă după ce Manchester United a plecat cu un egal din Belgia, 1-1 cu Anderlecht, la capătul unui meci pe care "diavolii roşii" l-au dominat în mare parte.

Englezii puteau mări în mai multe rânduri diferenţa de scor, dar atacanţii lui United nu au fost inspiraţi în faţa lui Ruben, portarul de rezervă al lui Anderlecht având mai multe intervenţii foarte bune, iar acest lucru l-a dezamăgit pe managerul portughez, care nu s-a ferit să-i critice pe Martial, Rashford, Pogba sau Ibrahimovic pentru situaţiile risipite: "E un rezultat bun, dar cred că trebuia să fie şi mai bun. Şi nu putem decât să ne învinovăţim, trebuia să avem un meci mai uşor în repriza a doua. Am pierdut mingi prea uşor, contraatacurile s-au oprit din neglijenţă şi le-am oferit oportunităţi să contraatace. Norocul a fost cu fundaşii noştri că au fost concentraţi. Dacă eram fundaş la United în seara asta eram supărat pe atacanţi, puteau să omoare meciul şi nu au făcut-o", a spus Mourinho, la Dolce Sport, la finalul partidei.

Anderlecht şi Manchester United au terminat la egalitate, 1-1, manşa tur din sferturile de finală ale Ligii Campionilor. Returul se va juca joia viitoare, pe Old Trafford.