LIVE BLOG | Croaţia s-a calificat în finala mare după 2-1 cu Anglia! Mandzukic a decis meciul în prelungiri, după o neatenţie a fundaşilor britanici

11 iul 2018 10893 afişări Comentează şi tu CM 2018
LIVE BLOG | Croaţia s-a calificat în finala mare după 2-1 cu Anglia! Mandzukic a decis meciul în prelungiri, după o neatenţie a fundaşilor britanici 6 imagini http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/401/581/35806/17351463/2/5586587-5b46393883c92.jpg
  • Croaţia - Franţa este finala mare a Campionatului Mondial din Rusia! Anglia şi Belgia se vor lupta pentru medalia de bronz, sâmbătă, la Sankt Petersburg.
  • AICI AI TOTUL DESPRE CM 2018

Croaţia - Anglia 2-1 (Perisic 68, Mandzukic 109 / Trippier 5)

• Croaţia: Subasic - Vrsaljko, Lovren, Vida, Strinic (Pivaric 95) - Rakitic, Brozovic - Rebics (Kramaric 101), Modric (Badelj 119), Perisic - Mandzukics (Corlulka 115)
  • Rezerve: Livakovic, L. Kalinic - Babelj, Bradaric, Caleta-Car, Corluka, Jedvaj, Kovacic, Kramaric, Pivaric, Pjaca
  • Anglia: Pickford - Walkers (Vardy 112), Stones, Maguire - Trippier, Dele Alli, Henderson (Dier 97), Lingard, Young (Rose 91) - Sterling (Rashford 74), Kane
  • Rezerve: Butland, Pope - Alexander-Arnold, Cahill, Delph, Jones, Loftus-Cheek, Vardy, Welbeck

Minutul 120+4: Final la Lujniki! Croaţia s-a calificat în finala de duminică după o victorie dramatică în faţa Angliei. Trippier a marcat superb pentru 1-0, Perisic a egalat când jocul nu anunţa nimic, iar Mandzukic a taxat un moment de neatenţie al defensivei lui Southgate, astfel că băieţii lui Dalic vor da piept cu "Les Bleus" în ultimul act.

Minutul 116: Anglia rămâne în 10! Trippier a ieşit accidentat, astfel că englezii vor juca în inferioritate numerică după ce Southgate a epuizat toate schimbările.

Minutul 115: Mandzukic e la un pas de a scrie istorie pentru ţara sa. Dacă ne uităm la poza de mai jos, putem spune că elevii lui Dalic se află în galop spre finala de duminică. Vârful a fost schimbat cu veteranul Corluka.

Minutul 109: GOOOOOL! Mario Mandzukic a marcat pentru 2-1 cu un şut din apropiere. Perisic a deviat o minge în marginea careului, John Stones şi Harry Maguire au rămas ţintuiţi, iar vârful Croaţiei a scăpat din marcaj, după care a şutat din voleu la colţul lung. Pickford n-a mai putut face nimic, iar Croaţia e la doar 11 minute de finala cu Franţa!

Minutul 106: A început ultima repriză a semifinalei.

Minutul 105+2: Ouch! Mandzukic a reluat din şase metri, dar Pickford a respins cu genunchiul drept şi mingea a ieşit în afara terenului. În momentul în care s-a întins pentru a bloca şutul lui Mandzukic, portarul lui Everton i-a pus talpa pe genunchiul drept atacantului de la Juventus, care are nevoie de îngrijiri medicale. Pauză! Încă 15 minute de joc la Moscova.

Minutul 99: Vrsaljko!!! John Stones a reluat cu capul la colţul lung dintr-o lovitură de colţ, Subasic era bătut, dar Vrsaljko a respins de pe linia porţii, spre disperarea englezilor. Cu câteva ore înainte de startul partidei, fundaşul legitimat la Atletico Madrid era dat ca fiind indisponibil pentru semifinala cu Anglia. S-a refăcut miraculos, a livrat o pasă decisivă şi acum a blocat o minge care ar fi intrat cu siguranţă în poarta echipei sale.

Minutul 91: A început prima repriză de prelungiri.

Minutul 90+3: Final! Vom avea două reprize suplimentare la Moscova.

Minutul 83: O nouă şansă pentru Croaţia. Mandzukic a fost lansat în careul advers, a preluat pe piept, şutat din voleu la colţul scurt, dar Pickford a blocat. Anglia a avut o cădere dramatică în joc după reuşita de 1-1.

Minutul 78: Nici aşa, nici aşa. Lingard a primit în lateral, a trimis paralel cu poarta, dar prea lung pentru ca Dele Alli să reia. Subasic a rămas de asemenea pe linia porţii şi a urmărit balonul cum traversează careul.

Minutul 72: Bară! Perisic a recuperat în centru, a făcut o bicicletă şi a sprintat în lateral, în stilul său caracteristic, după care a şutat în diagonală. Mingea l-a depăşit pe Pickford, dar s-a oprit în bara laterală.

Minutul 68: GOOOL Croaţia! Perisic a egalat cu o execuţie superbă. Vrsaljko a centrat din flancul drept, iar jucătorul lui Internazionale Milano a reluat cu talpa din săritură la colţul scurt, fără şansă pentru Pickford. Walker a încercat să respingă cu capul, dar Perisic a sărit peste el şi a deviat decisiv în plasă. 1-1, iar semifinala de pe Lujniki a fost relansată. A fost reuşita cu numărul 160 de la acest Campionat Mondial.

Minutul 65: Şansă bună pentru Perisic. Pătrarul Croaţiei a şutat violent din voleu de la 16 metri, Walker a blocat, după care Perisic a căutat să reia pentru a doua oară, dar balonul a fost degajat. A fost investigat modul în care Walker a respins, dar pe reluare s-a văzut că fundaşul lui Manchester City a fost nimerit în abdomen şi nu a jucat mingea cu mâna. Cakir nu a fost chemat la margine pentru a revedea faza.

Minutul 60: Englezii cedează iniţiativa şi stau la adăpostul avantajului înregistrat în acest moment. Croaţii au posesia în această repriză:

Minutul 54: Croaţii sunt mai prezenţi în joc în această repriză secundă, dar ocaziile întârzie să apară la poartă apărată de Jordan Pickford. Băieţii lui Dalic par apăsaţi de miza partidei, chiar dacă au un lot mai experimentat decât cel al Angliei.

Minutul 46: S-a reluat partida. Cei doi selecţioneri n-au efectuat modificări la pauză. Conform organizatorilor, 78.011 spectatori sunt prezenţi pe arena Lujniki, din Moscova, în această seară. Finala mare se va disputa tot aici, duminică, în timp ce sâmbătă va avea loc finala mică, pe stadionul din Sankt Petersburg.

Minutul 45+1: Pauză la Moscova! Anglia a început mai bine semifinala din capitala Rusiei, iar golul lui Trippier îi asigură lui Southgate locul în finală, după primele 45 de minute. Croaţia a răspuns prin Rebic şi Perisic, care şi-au încercat norocul cu şuturi de la distanţă. 1-0 pentru Anglia la pauză, iar dacă Dalic nu reuşeşte să facă o schimbare briliantă, sau dacă Modric nu-şi mobilizează colegii la cabine, Anglia are cale liberă spre finala cu Franţa.

Minutul 34: Trippier se îndreaptă spre balon...

Minutul 32: Reţine Pickford! Rebic a şutat din prima după o respingere greşită a fundaşilor englezi, dar n-a reuşit să cadreze balonul. Pickford a reţinut în doi timpi, fără probleme.

Minutul 30: Aşa arată statistica după primele 30 de minute:

Minutul 19: Replica aşteptată. Perisic a şutat la colţul scurt de la 23 de metri, dar mingea n-a prins cadrul porţii. Croaţii au solicitat o lovitură de colţ, reclamând o deviere a lui Ashley Young, dar Cakir a indicat careul mic.

Minutul 14: O nouă fază fixă, o nouă ocazie. Maguire s-a înălţat peste apărarea croată şi a reluat cu capul pe lângă poarta adversă. Fundaşul legitimat la Leicester e mereu căutat de centrările colegilor săi, atunci când se iveşte o fază fixă.

Minutul 5: GOOOL Anglia! Trippier marchează superb din lovitură liberă la prima ocazie a partidei. Fundaşul lui Tottenham a executat sub bara transversală lovitura liberă obţinută de Dele Alli, după un fault comis de Modric. Internetul a explodat după golul de 1-0 al Angliei. A fost golul cu numărul 159 marcat la turneul final din Rusia, respectiv al 70-lea înscris din fază fixă.

Minutul 1: Start pe Lujniki! Lovitura de începere le-a aparţinut britanicilor. Centralul partidei de la Moscova este turcul Cüneyt Çakır.

20:40 La 90 de minute de finală. Zlatko Dalic a apărut îngândurat la încălzire. Atmosfera este una extrem de tensionată, ambele ţări visează la trofeu înaintea semifinalei de la Moscova.

20:23 "Daţi-mi un C, daţi-mi un R, daţi-mi un O, daţi-mi un A, daţi-mi un Ţ, daţi-mi un I, daţi-mi un A... CROAŢIA!"

20:18 Modric, Ballon d'Or? Vedeta Croaţiei are şanse mari de a câştiga cel mai râvnit trofeu individual, dacă ajunge în ultimul act al Cupei Mondiale. Mijlocaşul are în mâneca şi trofeul Ligii Campionilor, câştigat în acest an cu Real Madrid, pentru al treilea sezon consecutiv.

20:11 "Rrrrr! It's coming home". Ai avea curaj să-i spui acestui fan englez că în finală va merge Croaţia?

20:00 Avem echipele de start! Chiar dacă erau daţi ca fiind indisponibili cu o zi înaintea meciului, Vrsalijko şi Henderson vor începe din primul minut în această seară, pe Lujniki, arena din Moscova pe care este programată şi finala mare.

Franţa s-a calificat în finala mare de la Moscova, în timp ce Belgia merge în finala mică. Umtiti a decis prima semifinală a turneului final.

Croaţia joaca pentru prima dată în semifinalele Cupei Mondiale după ediţia din 1998. Trupa lui Dalic a ajuns până în acest punct, după două meciuri în care s-a impus la loviturile de departajare, eliminând Danemarca şi Rusia.

Anglia nu a mai ajuns în penultimul act din 1990 şi deja fanii visează că trupa lui Southgate va trece de Croaţia şi chiar va câştiga şi-n faţa Franţei. "IT'S COMING HOME?" e sloganul lor, aluzie la faptul că trofeul va ajunge pe tărâm englez, ţara ce a inventat sportul-rege.

Meciul din această seară va fi condus de turcul Cuneyt Cakir, cel care a mai arbitrat la CM 2018 jocurile Maroc-Iran şi Nigeria - Argentina, acesta urmând a fi ajutat de compatrioţii săi Bahattin Duran şi Tarik Ongun.

Brozovic ar putea reveni în primul 11, după ce a fost înlocuit de Kramaric în partida cu Rusia. De asemenea, Sime Vrsaljko ar putea fi recuperat pentru duelul cu englezii.

De partea cealaltă, Kyle Walker, Dele Alli si Ashley Young au trecut peste micile probleme medicale din duelul cu Suedia şi pot apărea în echipa de start.

Selecţionerul Croaţiei a prefaţat meciul cu Anglia. "Suntem concentraţi pe Anglia, o echipă tânără, de foarte bună calitate, care s-a descurcat uşor cu Suedia, un adversar dificil. Ştim că şi Anglia ne analizează jocul. Îi respectăm, dar credem în forţele noastre şi nu ne temem de nimeni. Anglia are Premier League, un campionat mult mai puternic ca al nostru. Nu eram aşteptaţi să fim aici, dar merităm să fim aici", a spus Dalic.

Acesta a completat: "Suntem o ţară mică şi pentru noi era importantă să urcăm pe scara mondială. Înainte de semifinala de la Mondialul 1998, puţini oameni cunoşteau Croaţia şi a fost bine pentru promovarea unei ţări noi independente. Tot ce se petrece în Croaţia, cu rezultatele noastre, este o nebunie. Oamenii sărbătoresc succesele noastre în stradă, ceea ce spune mult. Pentru noi e deja un succes că am ajuns aici. Ţări mari ca Argentina, Brazilia sunt deja în vacanţă. Dacă noi am fi avut banii Angliei, cine ştie câte am fi avut în mâna noastră (n.red. - trofee)".