Croaţia crede în miracole! "Gladiatorul" Mandzukic, mesaj pentru Franţa: "Numai echipele grozave pot face asta"

12 iul 2018 1935 afişări Comentează şi tu CM 2018

Croaţia a "zdrobit" toate speranţele Angliei de a ridica deasupra capului Cupa Mondială, după ce a învins-o aseară, 11 iulie, cu scorul de 2-1. Mario Mandzukic (32 de ani), "eroul" naţiunii sale, a marcat golul decisiv în minutul 109 şi a asigurat locul Croaţiei în marea finală, unde va întâlni Franţa.

Kieran Tripper (27 de ani) a deschis scorul în minutul 5, însă croaţii nu au încetat să lupte. Ivan Perisic (29 de ani) a egalat în minutul 68, iar Mandzukic a dat startul petrecerii pentru compatrioţii săi aproape de fluierul final.

Vârful lui Juventus nu a atribuit meritele exclusiv echipei sale, spunând că acest rezultat este "un miracol".

"Este un miracol. Numai echipele grozave pot fi la fel de curajoase ca noi să lupte după un gol primit de la o echipă de calibrul Angliei. Am jucat din inimă pe tot parcursul turneului" a declarat Mandzukic. Am fost ca nişte lei în această seară şi aşa vom fi şi în finală. Ne-am bucurat de acest meci"a declarat vârful croat de 32 de ani.

De cealaltă parte, Zlatko Dalic, selecţionerul Croaţiei în vârstă de 51 de ani, nu a atribuit această victorie intervenţiei divine, ci jucătorilor săi care au fost "foarte buni la toate capitolele" după cum a declarat chiar el la o conferinţă de presă după meci: "Pentru Croaţia, aceasta este istorie" a adăugat selecţionerul croat.

Ultimul hop pe care Croaţia trebuie să îl treacă pentru a fi încoronată Campioană Mondială este naţionala Franţei. Trupa lui Didier Deschamps a eliminat Belgia marţi, 10 iulie, cu scorul de 1-0 după golul lui Samuel Umtiti (24 de ani) din minutul 51.

Cele două echipe se vor duela în marea finală pe 15 iulie, de la ora 18:00, iar învingătoarea va fi declarată Campioană Mondială. Meciul se va juca pe stadionul Lujniki din Moscova şi va fi difuzat pe TVR 1 şi TVR HD.