VIDEO | Un tip generos. Stanciu a reuşit două pase de gol în primul meci jucat pentru Sparta Praga

25 ian 2018 7575 afişări Campionate Externe
  • Mijlocaşul Nicolae Stanciu a primit banderola de căpitan la debutul pentru Sparta Praga, după transferul de la Anderlecht, iar internaţionalul român a reuşit două assist-uri în meciul amical câştigat, joi, împotriva echipei Loko Vltavin, din liga a treia cehă, scor 3-0.

Stanciu, introdus la pauză de către Andrea Stramaccioni, s-a remarcat încă din primele minute şi a nimerit bara transversală cu un şut plasat cu stângul de la aproximativ 20 de metri. Noul decar al formaţiei cehe a contribuit la deschiderea scorului, cu o pasă ideală trimisă în adâncime pentru Zahustel, care a recentrat în faţa porţii, iar Sural a marcat din apropiere, în minutul 54. Apoi, Stanciu a pasat decisiv la următoarele două goluri, ambele reuşite de israelianul Tal Ben Haim, în minutele 89 şi 90, după faze asemănătoare. De fiecare dată, Stanciu a pătruns în partea dreaptă şi l-a lăsat pe coechipierul său în poziţie de singur cu portarul.

Mijlocaşul Bogdan Vătăjelu a evoluat, de asemenea, la Sparta, reuşind câteva centrări periculoase în prima parte, dar a acuzat dureri în urma unui tackling, în minutul 39, şi a fost înlocuit cinci minute mai târziu.

A fost primul meci jucat de Nicolae Stanciu la Sparta, care l-a transferat de la Anderlecht pentru aproximativ patru milioane de euro. Conform tradiţiei, mijlocaşul ofensiv, în vârstă de 24 de ani, a fost căpitanul echipei la partida de debut.