Un adolescent a fost reţinut de poliţie după ce a postat un mesaj rasist la adresa lui Welbeck

17 mar 2015 1764 afişări Campionate Externe

Un adolescent în vârstă de 15 ani, suporter al formaţiei Manchester United, a fost reţinut de poliţia britanică după ce a postat un mesaj rasist pe Twitter la adresa atacantului echipei Arsenal Londra, Danny Welbeck, informează presa britanică.

Potrivit poliţiei din Wiltshere, adolescentul a fost interogat după ce a postat un mesaj cu tentă rasistă la adresa lui Welbeck, autorul golului decisiv în meciul Manchester United - Arsenal, scor 1-2, disputat, la 9 martie, în sferturile de finală ale Cupei Angliei.

Adolescentul, al cărui cont de pe Twitter este @angeIsleftfoot, a fost reţinut la trei zile de la disputarea meciului şi eliberat ulterior pe cauţiune. Audierile finale în acest caz vor avea loc la 13 aprilie.

Danny Welbeck, care a evoluat până în vara anului 2014 pentru Manchester United, a primit mai multe ameninţări cu moartea după ce a marcat golul decisiv al partidei pe care Arsenal Londra a câştigat-o în sferturile de finală ale Cupei Angliei cu scorul de 2-1 chiar pe Old Trafford.

Fanii "diavolilor roşii" au fost iritaţi şi de faptul că Welbeck a celebrat reuşita din minutul 61.

"Danny Welbeck te voi găsi şi te voi omorî", a scris pe contul de Twitter utilizatorul Nolove. Un altul a adăugat: "Cineva să-l omoare pe Welbeck! Nu-l pot suporta pe nenorocit!#RedOrDead#MUFC (n.r. - #RoşuSauMort#ManchesterUnitedFootballClub)".

Grande DeGea a scris că va celebra în faţa familiei fotbalistului atunci când va muri, iar un alt aşa-numit fan a notat: "Sper ca Welbeck să-şi rupă piciorul şi că nu va mai putea juca niciodată. Iuda".

Danny Welbeck a fost transferat în vara anului trecut de Arsenal de la Manchester United, după ce antrenorul Louis van Gaal a declarat că nu are un viitor la club.