Se rupe clasamentul în Premier League! Arsenal îşi poate lua gândul de la Big 4 după ultimul meci

12 ian 2019 1920 afişări Campionate Externe

West Ham a învins Arsenal, scor 1-0, iar "tunarii" pot pierde contactul cu locurile de Liga Campionilor, dacă Chelsea învinge Newcastle. Unicul gol al meciului a fost marcat de puştiul Declan Rice (19 ani), în repriza secundă.

West Ham a fost echipa mai prezentă în joc, iar golul lui Declan Rice a făcut diferenţa. Crescut în club, Rice a reuşit să înscrie primul gol din cariera sa. În minutul 48, Felipe Anderson a centrat în faţa porţii, Xhaka a respins slab, iar Samir Nasri i-a aşezat lui Rice. Mijlocaşul a şutat puternic la colţul scurt, iar Bernd Leno a fost prins pe contre-pied. S-a terminat 1-0, iar West Ham a reuşit să învingă Arsenal, pe teren propriu, după o aşteptare de 13 ani.

Arsenal va încheia etapa la cel puţin trei puncte de Chelsea, ocupanta ultimului loc care asigură prezenţa în Liga Campionilor. Tottenham, ocupanta locului 3, se află la şapte puncte de Arsenal şi va înfrunta Manchester United în această rundă. Liverpool e lider, cu 13 puncte peste Arsenal, iar Manchester City completează podiumului, fiind la patru lungimi în spatele liderului. Dacă Tottenham şi Chelsea îşi vor câştiga meciurile din runda a 22-a, Arsenal şi Manchester United vor pierde destul de mult teren în lupta pentru Big 4.