Probleme pentru Jurgen Klopp. Ce riscă neamţul

13 feb 2019 6866 afişări Comentează şi tu Campionate Externe

Jurgen Klopp, antrenorul lui Liverpool, a fost sub acuzare de Federaţia Engleză după ce a pus la îndoială integritatea arbitrului Kevin Friend, în urma meciului de campionat cu West Ham United.

Partida din etapa cu numărul 25 din Premier League s-a încheiat cu scorul de 1-1. Liverpool a deschis scorul în minutul 22, după o fază în care James Milner s-a aflat într-o vizibilă poziţie de offside, însă golul lui Sadio Mane a fost validat de arbitrul Friend. Londonezii au egalat şase minute mai târziu, prin Antonio, stabilind astfel rezultatul final.

Totuşi, cel nemulţumit de arbitraj a fost tot Jurgen Klopp, care a criticat prestaţia brigăzii din actul secund, acuzându-i că au arbitrat în compensaţie.

"Am avut momente bune, am înscris acel gol, despre care am aflat că a venit în urma unui offside. Asta explică puţin ce s-a întâmplat în repriza a doua. Cred că arbitrul a aflat la pauză pentru că am văzut nişte situaţii ciudate apoi. Nu au fost greşeli decisive, dar ne-au întrerupt ritmul de joc.

Şi eu, dacă aş fi făcut o greşeală în prima repriză, nu aş fi vrut să măresc şi mai mult diferenţa", a declarat Klopp, la finalul meciului cu West Ham.

Acum, Federaţia din Anglia a decis deschiderea unei anchete, iar Klopp are timp să răspundă acestor acuzaţii până luni, 18 februarie. Presa engleză scrie că sancţiunea va fi reprezentată, cel mai probabil, de o amendă.