Grande Piatek! Evoluţie de excepţie pentru atacant la debutul pentru AC Milan. A tranşat de unul singur meciul cu Napoli. VIDEO cu dubla de senzaţie

30 ian 2019 3292 afişări Comentează şi tu Italia

Krzysztof Piatek (23 de ani) a avut nevoie de mai puţin de 30 de minute pentru a se face remarcat în tricoul Milanului. Polonezul, transferat recent de la Genoa, a marcat o dublă la debut, în partida de pe teren propriu cu Napoli, 2-0. Confruntarea a avut loc în sferturile Cupei Italiei.

Scorul a fost deschis încă din minutul 11. Piatek a fost găsit ideal de Laxalt, cu o pasă peste apărarea adversă. Atacantul a preluat şi l-a învins cu un şut la colţul lung pe Meret. Dubla a fost bifată în minutul 27. Piatek s-a descurcat excelent în faţa fundaşilor centrali ai lui Napoli şi a marcat din interiorul careului cu o execuţie imparabilă.

În repriza secundă trupa lui Carlo Ancelotti a ieşit mai mult la joc, dar nu a reuşit să-l învingă pe Donnarumma. Napoli a încheiat meciul cu o posesie de 63 % şi 9 şuturi pe spaţiul porţii, insuficiente însă pentru a marca. De partea cealaltă, Milanul a avut o eficacitate foarte bună. A şutat de 3 ori pe poartă în tot meciul.

Franco Baresi, una din legendele Milanului, a fost impresionat de debutul lui Piatek. A transmis un mesaj special, printr-o postare pe Twitter:

#Piatek 👏👏 ⚽️⚽️

Golurile pot fi văzute aici.

În urma acestui succes, AC Milan se califică în semifinalele Cupei, unde va da peste învingătoarea partidei dintre Lazio şi Inter.