Primul trofeu pentru Ianis Hagi în Belgia! Genk a câştigat Supercupa în faţa lui Mechelen

20 iul 2019 25421 afişări Campionate Externe

UPDATE Genk este supercampioana Belgiei, după ce a câştigat cu 3-0 în faţa lui Mechelen. Din păcate, Ianis Hagi nu a debutat la noul său club, fiind ţinut pe banca de rezerve pe toată durata celor 90 de minute.

Genk a deschis rapid scorul, în minutul 14, atunci când Dewaest a marcat. Acelaşi jucător a dus scorul la 2-0 în minutul 60, iar Vanzeir a stabilit scorul final de 3-0.

Antrenorul Mazzu a preferat să-i trimită pe teren pe Nygren, Vanzeir şi Ndongala, în timp ce Ianis Hagi a privit primul meci la Genk de pe banca de rezerve.

Ianis Hagi are şansa să debuteze pentru Genk în meciul din Supercupa Belgiei împotriva lui Mechelen, care are loc sâmbătă, începând cu ora 21:30. Fotbalistul român va purta numărul 23 la campioana Belgiei şi va începe ca rezervă partida.

Campioana Belgiei, Genk, şi deţinătoarea cupei, Mechelen, se întâlnesc în Supercupa Belgiei într-o partidă în care Felice Mazzu l-a convocat pe Ianis Hagi în lot. Echipa internaţionalului român are şansa de a câştiga pentru a doua oară în istorie trofeul, în timp ce adversarii nu l-au câştigat niciodată.

Deşi va începe partida de pe banca de rezerve, Ianis Hagi e aşteptat să debuteze pentru clubul care a plătit 4 milioane de euro în schimbul său.

Echipele de start:

• Genk: Yukovic - De Norre, Dewaest, Junya, Heynen, Samatta, Piotrowski, Uronen, Benson, Berge, Cuesta
  • Rezerve: Coucke, Wouters, Paintsil, Nygren, Vanzeir, Ianis Hagi, Lucumi, Ndongala
  • Mechelen: Verrips - Van Cleemput, Bijker, Swinkels, Togui, Storm, Van Damme, Schoofs, Engvall, Corryn, Peyre
  • Rezerve: Bouzian, Valkenaers, De Camargo, Trova, Van Hoorenbeeck, Bosiers, Zeroual, Van Keilegom, Vranckx