Catalanii au capturat Madridul. Barcelona a triumfat din nou pe "Santiago Bernabeu", în faţa Realului. Messi&Co au 12 puncte avans în La Liga

2 mar 2019 15237 afişări Campionate Externe

Real Madrid - Barcelona 0-1 (Rakitic 26)

Barcelona a învins Real Madrid şi în campionat, după ce miercuri s-a impus cu 3-0 în returul din semifinalele Cupei Regelui. Catalanii au triumfat la limită, scor 1-0, dar s-au distanţat la 12 puncte de campiona Europei. Atletico Madrid poate reveni la şapte puncte de Barcelona, dacă învinge în deplasarea din Ţara Bascilor pe Real Sociedad.

Real Madrid a început mai bine meciul. Băieţii lui Valverde au părut decişi să se revanşeze după acel 0-3, dar Barcelona a preluat rapid conducerea. După ce Messi l-a lobat pe Courtois şi a ratat de puţin ţinta, Rakitic a avut o acţiune asemănătoare, dar a trimis în plasă, pentru 1-0. La fel ca miercuri, tot Vinicius a fost cel mai activ jucător al gazdelor, dar şi astăzi a fost la fel de neinspirat/ghinionist la finalizare. Chiar dacă nu a mai avut la fel de multe şanse, brazilianul a fost blocat aproape de fiecare dată în ultima clipă. Ficatul lui Lenglet poate confirma.

După patru derby-uri disputate în acest sezon, Barcelona s-a impus de trei ori în faţa Realului: 5-1 şi 1-0 în campionat, respectiv 3-0 în Cupa Regelui. Madrilenii au smuls un egal, 1-1, pe Camp Nou, în turul din semifinalele Cupei Regelui. Ultima victorie a Realului în faţa Barcelonei datează de pe 17 august 2017, de la acel 2-0 din Supercupa Spaniei.

Real Madrid: Courtois - Carvajals, Varane, Ramoss, Reguilón - Modric, Casemiro (Isco 76), Kroos (F. Valverde 55) - Bale (Asensios 61), Benzema, Vinicius Jr

Rezerve: K. Navas - Marcelo, L. Vazquez, Ceballos

Antrenor: Santiago Solari

Barcelona: Ter Stegen - S. Roberto, Pique, Lenglets, J. Alba - Rakitic, Busquetss (N. Semedo 90+2), A. Melo (A. Vidal 70) - Messi, Suarez, O. Dembele (Coutinho 78)

Rezerve: Cillessen - Umtiti, Malcom, Alena, N. Semedo

Antrenor: Ernesto Valverde

Minutul 90+5 Fluier final. Barcelona învinge şi se desprinde la 12 puncte faţă de Real Madrid.

Standings provided by Sofascore LiveScore

Minutul 76 Ultima schimbare a Realui. Intră Isco, iese Casemiro.

Minutul 70 Prima schimbare a Barcelonei. Arthur Melo e înlocuit cu Arturo Vidal.

Minutul 69 Ocazie pentru Barcelona. Ousmane Dembele a primit în partea stângă, a şutat în cros, dar mingea a trecut de puţin pe lângă bara din stânga lui Courtois. Rămâne 1-0 pentru catalani.

Minutul 61 Solari mută din nou. După un meci modest, Bale e schimbat cu Asensio.

Minutul 60 Şansă mare pentru Real. Rakitic a greşit o pasă în propriul careu, Vinicius a ajuns în posesia balonului, dar Pique şi Lenglet s-au aruncat la sacrificiu. Primul s-a trântit în faţa lui Vinicius, s-a târât pentru a-l bloca pe brazilian, iar Langlet a deviat în afara careului şutul expediat, în cele din urmă, de Vinicius.

Minutul 55 Prima schimbare a meciului. Mută Valverde: intră Federico Valverde, iese Toni Kroos.

Minutul 54 Apără Ter Stegen. Vinicius a pătruns în centru, a şutat pe centru, dar Ter Stegen a respins cu o singură mână, iar fundaşii au îndepărtat pericolul.

Minutul 52Gafă uraişă. Dani Carvajal i-a suflat mingea lui Dembele, dar a trimis prea puternic spre fundaşii centrali, iar Luis Suarez a scăpat pe contraatac. Uruguayanul a fost prins din urmă de Varane, l-a driblat pe Courtois, dar şi-a prelungit prea mult balonul şi a fost nevoit să întoarcă. Messi a venit în viteză, a apărut la 11 metri, dar Sergio Ramos a interceptat pasa lui Suarez şi a degajat. Real Madrid scapă după această neglijenţă a lui Carvajal.

Minutul 49Ofsaid. Benzema a trimis pe lângă poartă, din şase metri, dar de la margine s-a ridicat fanionul. Francezul se afla în afara jocului. Chiar şi aşa, reluarea lui Karim a fost una modestă, dintr-o poziţie ideală.

Minutul 46S-a reluat partida. Cei doi antrenori nu au efectuat modifcări la pauză. Sergio Ramos l-a făcut K.O. pe Leo Messi în finalul primei părţi, cu un gest nesportiv, dar a scăpat fără să încaseze vreun cartonaş. Credeţi că merita să fie avertizat?

Pauză. Aşa arată statisticile după primele 45 de minute:

Minutul 45+2 Pauză.După trei reprize în mai puţin de patru zile, Barcelona conduce la general cu 4-0 în dauna Realului. Madrilenii n-au reuşit, nici azi, nici în Cupa Regelui, să fructifice ocaziile avute. În schimb, catalanii au ştiut când să forţeze. Vinicius Jr are destul de mult tupeu pentru vârsta sa, dar îi lipseşte experienţa pentru un asemenea meci. Asta se vede mai ales la finalizare. Gareth Bale pare o fantomă pe teren, în timp ce Benzema nu poate căra echipa după el.

Minutul 39Apără Courtois. Luis Suarez a trimis puternic la colţul scurt, Courtois a respins în faţă, după care Messi s-a aruncat la sacrificiu pentru a împinge mingea în plasă. Belgianul a prins mingea de această dată, după care a fost faultat de Rakitic. Madrilenii nu se regăsesc în finalul acestei reprize.

Minutul 37 Messi trimite peste. Rakitic a obţinut o lovitură liberă la 18 metri de poarta adversă, dar Messi a ratat ţinta. Argentinianul a trimis peste zid, însă mingea a picat în spatele porţii. Până acum, după aproape trei reprize contra Realului în această săptămână, Messi a avut o prestaţie discretă.

Minutul 32 Nu e Marcelo. Reguilon a şutat la colţul scurt, încercând să-l surprindă pe Ter Stegen, dar mingea a trecut pe lângă poarta catalanilor.

Minutul 26 GOOOL Barcelona!Ivan Rakitic deschide scorul, cu o finalizare de mare fineţe. Croatul a fost lansat de Sergi Roberto, în flancul drept, iar Sergio Ramos nu l-a mai putut prinde din urmă. Rămas singur cu Courtois, Rakitic l-a lobat pe belgian, care s-a culcat mult prea rapid.Vicecampionul mondial l-a păcălit din priviri pe Courtois, iar mingea s-a scurs în plasă, spre disperarea gazdelor. Barcelona preia conducerea. Este al 23-lea "Clasico" consecutiv, în La Liga, în care FC Barcelona înscrie. Record all-time, în campionat, pentru duelul giganţilor.

Minutul 19 Pique salvează! Vinicius a scăpat în flancul stâng, a continuat cu Benzema, iar nouarul Realului i-a aşezat lui Modric. Balonul de Aur a mimat o pasă pentru Bale, după care a şutat pe jos, la colţul lung. Depăşit iniţiat de Vinicius, Pique a revenit în zona de acţiune şi a blocat şutul lui Modric. Ter Stegen era şi el plasat destul de bine, astfel că nu putem spune că intervenţia lui Pique a fost decisivă. Dar cu siguranţă i-a uşurat misiunea lui Ter Stegen.

Minutul 19 Scapă Realul. Messi şi Luis Suarez au combinat în viteză la marginea careului, iar decarul catalanilor a scăpat singur cu belgianul Courtois. Messi a săltat mingea peste Courtois, dar balonul a trecut pe lângă bara din stânga. Rămâne 0-0, dar entuziasmul gazdelor pare că s-a mai diminuat.

Minutul 12 Început calm la Madrid. Gazdele au fost mai prezente în atac, însă n-au reuşit să-l pună în dificultate pe Ter Stegen. Kroos a trimis o minge plasată, de la 18 metri, dar neamţul a prins fără probleme. De partea cealaltă, Barcelona pare că joacă din nou cartea contraatacului.

Minutul 2 Primul cartonaş galben. Sergio Busquets a fost avertizat după un fault comis asupra lui Gareth Bale, la 20 de metri de propria poartă. E cel mai rapid cartonaş galben încasat vreodată de Sergio Busquets în La Liga, conform Opta. Undiano Mallenco a scos cartonaşul galben după 1 minut şi 29 de secunde.

Minutul 1 Start în "El Clasico". Barcelona a avut lovitura de începere. Undiano Mallenco este centralul din această seară.

20:32 Avem echipele de start! Santiago Solari îl trimite din primul minut pe Gareth Bale, care în Cupa Regelui a fost folosit pe final. De asemeneea, Keylor Navas e scos din poartă, în dauna lui Courtois. De partea cealaltă, Ernesto Valverde îl trimite pe Sergi Roberto în flancul drept al apărării, în locul lui Semedo. La mijloc apare Arthur Melo.

Meciul se anunţă unul spectaculos, aşa cum s-a întâmplat şi miercuri, când cele două au jucat returul semifinalei din Copa del Rey, în care Barcelona s-a impus cu 3-0. De altfel, în ultimele 10 partide oficiale s-au marcat cel puţin două goluri. Real şi Barcelona s-au ridicat la standarde înalte când a venit vorba de confruntările directe, dar catalanii au avut succes în mai multe rânduri.

Bilanţul ultimelor 10 meciuri oficialede pe "Santiago Bernabeu"

• 4 victorii Barcelona
  • 3 rezultate de egalitate
  • 3 victorii Real Madrid

Campioana Europei nu s-a mai impus într-un "El Clasico" din 2017, din finala Supercupei Spaniei, dar stă rău şi în privinţa meciurilor de pe teren propriu.