Apreciat de Porumboiu, respectat de Becali, iubit de fani. Varela, jucătorul anului la PAOK! Cine l-a ales şi mesajul său

13 mai 2018 4866 afişări Fotbal Extern

Echipa antrenată de Răzvan Lucescu, PAOK Salonic, a câştigat Cupa Greciei după o finală disputată la Atena, împotriva rivalei AEK, proaspăta câştigătoare a campionatului elen. Trupa lui Lucescu Jr. s-a impus cu scorul de 2-0, cu golurile marcate de Vieirinha în minutul 65, din lovitură liberă, respectiv Pelkas în minutul 90+3.

Fostul jucător al FCSB-ului, Fernando Varela, în prezent la PAOK, nu a terminat meciul pe teren, fiind eliminat în minutul 90+4, pentru al doilea cartonaş galben.

Formaţia din Salonic a avut doi oameni eliminaţi, Mauricio primind direct cartonaşul roşu în minutul 60, după o intrare dură. Şi cei de la AEK au avut un eliminat, Vranjes a încasat al doilea galben în minutul 61, pentru proteste.

La sfârşitul meciului, Varela a primit titlul de ”jucătorul anului 2018* pentru PAOK, fiind votat de colegii săi. Fundaşul din Insulele Capului Verde a postat pe contul său de Instagram o fotografie în care apare cu ambele trofee, însoţită de un mesaj de mulţumire pentru coechipierii săi: ”Vreau să le mulţumesc colegilor mei pentru că m-au ales cel mai bun jucător al anului, şi închei prin a mulţumi familiei mele şi suporterilor lui PAOK”, a fost mesajul fostului jucător al celor de la FCSB.

Este primul trofeu cucerit de Răzvan Lucescu în Grecia. Acesta mai are în palmares două Cupe ale României cu Rapid şi Qatari Stars Cup, pe vremea când o antrena pe El Jaish.