26 feb 2016 564 afişări Comentează şi tu Volei
Volei feminin: CSM Târgovişte, prima înfrângere în Divizia A1 după 8 victorii consecutive TIBI BOLOGH / MEDIAFAX FOTO

Echipa de volei feminin CSM Târgovişte a pierdut, vineri seară, meciul de pe teren propriu cu Ştiinţa Bacău, scor 2-3, în cadrul etapei a 18-a din Divizia A1.

În primele două seturi, cele două echipe şi-au dominat, pe rând, adversara, câştigând la pas. Astfel, gazdele şi-au adjudecat primul parţial la 16, după o evoluţie ştearsă a băcăuancelor la toate capitolele. În setul secund, rolurile s-au inversat, iar Ştiinţa Bacău s-a impus cu scorul de 25-15. Ştiinţa a început mai bine şi setul al treilea, pe care l-a câştigat cu scorul 25-14. În setul al patrulea, echipa lui Zoran Terzic s-a impus la 14, trimiţând partida în tie-break. Echipa gazdă a avut 3-0 în ultimul set, dar Ştiinţa a luat conducerea cu 6-5 şi a câştigat meciul, în cele din urmă, cu 15-13.

CSM Târgovişte: Diana Calotă (2 puncte), Alexandra Sobo (9), Roxana Ivanof (7), Milagros Collar (15), Bianka Busa (9), Marta Drpa (23), Suzana Cebic. Au mai jucat: Bianca Mitrănescu (1) şi Eva Chantava (1). Antrenor: Zoran Terzic.

Ştiinţa Bacău: Sabina Moisa (5 puncte), Tatiana Lupu (17), Claudia Gavrilescu (6), Denisa Rogojinaru (13), Cristina Cazacu (7), Ioana Baciu (11), Mihaela Albu. Au mai jucat: Lorena Ciocian (1), Irina Radu (5), Tsvetelina Zarkova şi Nicoleta Manu. Antrenor: Florin Grapă.

”Apreciez atitudinea echipei noastre, desigur exceptând seturile 1 şi 4. Cred că blocajul a fost punctul forte al nostru în acest meci. În orice caz, am văzut elan, bucurie şi dorinţă la fetele noastre şi asta m-a bucurat. Mai avem, însă, de lucru, mai ales că urmează duelul cu campioana”, a declarat la finalul meciului antrenorul Ştiinţei Bacău, Florin Grapă, potrivit bacaul.ro.

În urma acestul rezultat, CSM Târgovişte a întrerupt o serie de 8 victorii consecutive şi ocupă locul 2 în Divizia A1, cu 45 de puncte. De cealaltă parte, Ştiinţa Bacău se află pe locul 5, cu 33 de puncte.