Vicecampioana României, Ştiinţa Explorări, reuşeşte în extremis o accedere în toamna europeană

26 apr 2012 80 afişări Comentează şi tu Volei
Vicecampioana României, Ştiinţa Explorări, reuşeşte în extremis o accedere în toamna europeană Vicecampioana României, Ştiinţa Explorări, reuşeşte în extremis o accedere în toamna europeană
Evoluţia uneori oscilantă a voleibaliştilor băimăreni, i-a adus în postura de a se bate cu V.C.M.Piatra Neamţ, pentru locul 5, care conferă ultimul bilet pentru o prezenţă în toamna europeană. Elevii cuplului Marius Botea - Sorin Pop au reuşit înaintea acestui ultim meci oficial din acest sezon, să se impună chiar pe terenul pietrenilor scor 3-0 pe seturi (21-25, 27-29, 22-25) reuşind astfel să ia o opţiune serioasă pentru accederea în Cupa Balcanică. Mai aveau însă nevoie de o victorie, pentru a evita cel de-al treilea joc decisiv programat la Piatra Neamţ, duminică, 29 aprilie.
Încă din primul set, vicecampioana României se instalează la cârma jocului, reuşind ca în doar 22 de minute să se impună, scor 25-20. În setul doi, cu excepţia a două minute, când nemţenii au condus (3-4 şi 3-5), pe teren s-a aflat doar o singură echipă Ştiinţa Explorări, scorul setului secund încheiat după alte 23 de minute de joc îngheţând tabela la 25-19. După cum au început ostilităţile în setul trei, cel ce se dorea a fi decisiv, nimic nu prefigura revenirea echipei condusă de pe margine de Dan Gavril, moldovenii necontând până spre jumătatea acestui set. Aceştia au revenit însă treptat în joc egalând situaţia pe set la 11-11, după care mergând "cap la cap" cu vicecampioana au reuşit spre final să se impună cu scorul de 23-25. La fel s-au menţinut ostilităţile şi în setul patru, când ambele echipe nu au reuşit cel puţin până la 15-15 să se detaşeze. Pe ultima turnantă însă voleibaliştii băimăreni au reuşit să se desprindă la trei puncte diferenţă încheind setul patru cu scorul de 25-20 şi deopotrivă meciul cu scorul general de 3-1.
Scăpaţi de grija accedererii într-o cupă europeană, fiind vorba de prezenţa în toamnă în Cupa Balcanică, voleibaliţtii băimăreni vor intra până pe data de 15 mai în vacanţă, urmând ca după acea să revină la sală pentru a începe pregătirile pentru sezonul 2012-2013. Până atunci însă doi dintre componenţii echipei Ştiinţa Explorări, este vorba de universalul Andrei Veber şi secundul Dan Borota, se vor alătura la Piatra Neamţ lotului national, în vederea pregătirii unor meciuri de calificare pentru Campionatul European.
Ştiinţa Explorări Baia Mare - V.C.M.Piatra Neamţ 3-1 (25-20, 25-19, 23-25, 25-20)
Arbitrii: Paul Szabo (Oradea), Nicolae Cristea (Cluj)
Observator: Ioan Buhăţel (Dej)
Explorări: 14.Robert Ţuţea, 2.Andrei Veber, 6.Patriciu Păştean, 10.Gheorghe Socaciu, 3.Peter Kecskemeti, 12.Dan Borota-cpt, 7.Ciprian Tofan-libero
Rezerve: 1.Ciprian Neamţ, 8.Dănuţ Mititelu, 9.Vlad Cuciureanu, 11.Vlad Negrean, 13.Dragoş Răileanu
Antrenori: Marius Botea, Sorin Pop
V.C.M.Piatra Neamţ: 11.Ciprian Matei, 9.Codrin Mocanu, 12.Ionuţ Harbuz-cpt, 3.Cristian Iosif, 14.Vasile Afloarei, 10.Vlad Moisă, 6.Rareş Gavril-libero
Rezerve: 2.Mihai Huştiuc, 8.Andrei Bocancea, 13.Cristian Zaha
Antrenori: Dan Gavril, Nicolae Buruş
Setul 1: (5-3, 8-5, 10-7, 12-7, 14-9, 16-10, 18-12, 19-15, 22-16, 23-20, 25-20) 22 minute
Setul 2: (1-0, 3-3, 5-5, 8-5, 9-8, 12-8, 15-9,16-12, 18-14, 21-16, 23-17, 25-19) 23 minute
Setul 3: (1-0, 4-1, 6-3, 8-5, 11-8, 11-11, 14-14, 15-16, 18-18, 23-23,23-25) 27 minute