Tricolorul e tot mai sus! Ploieştenii au câştigat şi Cupa României, astfel că au realizat eventul în voleiul masculin românesc

2 mai 2018 896 afişări Comentează şi tu Volei

Aşa cum CSM Bucureşti a fost echipa momentului în voleiul feminin românesc (trupa in Capitală cucerind şi campionatul, şi Cupa), la masculin dubla coroană a sezonului s-a aşezat cuminte pe fruntea ploieştenilor de la Tricolorul. Conduşi din teren de aceiaşi excelenţi Laurenţiu Lică şi Bogdan Olteanu, prahovenii au câştigat miercuri Cupa României, scor 3-2 în finala cu Arcada Galaţi. Tricolorul îşi încununează astfel sezonul cu al doilea trofeu, după ce îşi adjudecase şi titlul naţional.

Turneul Final 4 al Cupei României s-a disputat la Galaţi, iar finala a fost una care s-a ridicat la înălţimea celor mai pretenţioşi fani. Pe seturi, scorul a fost 25-18, 23-25, 21-25, 25-20, 15-9 în favoarea ploieştenilor. Lică (24 p), Olteanu (21 p), Bissette (14 p), Jorna (13 p) au fost cei mai eficienţi de la Tricolorul. Galaţiul a strălucit prin Kovacevic (21 p) şi Gontariu (16 p).

Finala Cupei României a fost ultimul meci pentru Bogdan Olteanu. Valorosul jucător român, unul dintre cei mai importanţi din ultima decadă, a anunţat că se va retrage.