România, debut cu înfrângere la CE de volei din Serbia şi Italia

25 sep 2011 459 afişări Volei
România, debut cu înfrângere la CE de volei din Serbia şi Italia România, debut cu înfrângere la CE de volei din Serbia şi Italia

Naţionala de volei feminin a României a debutat, sâmbătă, cu o înfrângere în grupa C a Campionatului European, găzduit de Serbia şi Italia, în faţa reprezentativei Cehiei, scor 0-3.

Scorul pe seturi a fost 27-29, 19-25 şi 16-25, după 80 de minute de joc.

Alte rezultate înregistrate sâmbătă: Germania-Ucraina 3-0 (grupa A), Croaţia-Turcia 3-0 (B), Israel-Polonia 0-3 (C) şi Bulgaria-Olanda 0-3 (D).

Partidele din grupele B şi D se dispută în Italia, la Monza şi Busto Arsizio, iar cele din grupa A şi C (a României), la Belgrad, respectiv Zrenjanin.

Echipa României va întâlni duminică reprezentativa Israelului, iar luni, pe cea a Poloniei.

Câştigătoarele fiecăreia din cele patru grupe se vor califica direct în sferturile de finală, iar ocupantele locurilor 2-3 vor juca mai întâi în play-off, pentru încă patru locuri în sferturi, fază care programează meciuri în 27 şi 28 septembrie, la Monza şi Belgrad. Cele din sferturile de finală vor avea loc în 28 şi 29 septembrie, în aceleaşi locaţii, pentru ca semifinalele şi finalele să se joace doar la Belgrad, în 1 şi 2 octombrie.

Sursa: Mediafax