România a ratat calificarea în sferturile de finală, la CE de volei din Serbia şi Italia

28 sep 2011 1092 afişări Volei
România a ratat calificarea în sferturile de finală, la CE de volei din Serbia şi Italia România a ratat calificarea în sferturile de finală, la CE de volei din Serbia şi Italia

Naţionala de volei feminin a României a ratat, miercuri, la Belgrad, calificarea în sferturile de finală ale Campionatului European, după ce a fost învinsă de reprezentativa Serbiei, scor 3-0.

Scorul pe seturi a fost 25-19, 25-15 şi 25-20, după 72 de minute de joc.

A doua partidă de baraj de miercuri se va derula între Franţa şi Cehia, la Belgrad, în timp ce la Monza sunt programate primele două meciuri din sferturile de finală, între Turcia-Rusia, respectiv Olanda-Italia.

Celelalte două partide din sferturi sunt programate, joi, la Belgrad, între Serbia-Polonia, respectiv Germania şi câştigătoarea disputei Franţa-Cehia, din baraj.

Echipa României s-a calificat la baraj, după două înfrângeri în grupa C, cu Cehia şi Polonia, ambele cu 0-3, şi o victorie, cu Israel, cu 3-0. Tricolorele vor continua competiţia pentru locurile 9-12.

Semifinalele şi finalele Campionatului European se vor juca la Belgrad, sâmbătă şi duminică.