România a pierdut primul loc în grupa A, din Liga Europeană de volei feminin

1 iul 2010 33 afişări Volei
România a pierdut primul loc în grupa A, din Liga Europeană de volei feminin România a pierdut primul loc în grupa A, din Liga Europeană de volei feminin

Naţionala de volei feminin a României a fost învinsă joi, îndeplasare, de reprezentativa similară a Bulgariei, cu scorul de3-0, tricolorele coborând în urma eşecului pe locul secund în grupaA a Ligii Europene.

Scorul pe seturi a fost 25-21, 25-19 şi 25-17.

Al doilea meci cu reprezentativa Bulgariei va avea loc vineri,de la ora 19.00.

Eşecul de joi a făcut ca echipa României să coboare pe loculsecund în clasamentul grupei A, cu 13 puncte, la fel ca adversaraBulgaria, dar departajate la setaveraj.

Tricolorele luptă încă pentru calificarea la Turneul Final Foural Ligii Europene feminine, care se va derula în 25 şi 26 iulie, laAnkara.

Conform regulamentului, naţionala ţării gazdă a turneului finaleste automat calificată. Alte două echipe, ocupantele locului I înfiecare din cele două grupe, plus formaţia de pe locul secund cucea mai bună linie de clasament, se vor alătura reprezentativeiTurciei.

După confruntarea de vineri cu Bulgaria, echipa României vadisputa ultimele meciuri din grupa A, pe teren propriu, laConstanţa, în 9 şi 10 iulie, cu echipa Serbiei (locul 3, cu 11puncte, din şase meciuri). Marea Britanie se află pe ultimul loc algrupei A, cu 8 puncte din opt partide jucate.