Prima victorie pentru România la Campionatul European de volei

25 sep 2011 420 afişări Volei
Prima victorie pentru România la Campionatul European de volei Prima victorie pentru România la Campionatul European de volei

Naţionala de volei feminin a României a obţinut, duminică, la Zrenjanin, prima victorie din grupa C, la Campionatul European din Serbia şi Italia, după ce a învins reprezentantiva Israelului, scor 3-0.

Scorul pe seturi a fost 25-17, 25-23 şi 25-14, România acumulând primele două puncte în clasamentul grupei C, în care se află pe locul 3, după Polonia şi Cehia.

În meciul de debut la CE din Serbia şi Italia, România a fost învinsă de Cehia, cu 0-3 (27-29, 19-25 şi 16-25), urmând ca luni, în ultimul meci din grupa C, tricolorele să se dueleze cu Polonia, care este lider, după două victorii, cu Israel şi Cehia.

Tot duminică s-au mai jucat partidele: Grupa A (meciurile se joacă la Belgrad): Franţa-Germania 0-3; Grupa B (Monza): Azerbaidjan-Croaţia 3-1; Grupa C (Zrenjanin): Polonia-Cehia 3-0; Grupa D (Busto Arsizio): Rusia-Olanda 3-1.

În această seară mai sunt programate meciurile dintre Serbia-Ucraina (grupa A), Italia-Turcia (B) şi Spania-Bulgaria (D).

Câştigătoarele fiecăreia din cele patru grupe se vor califica direct în sferturile de finală, iar ocupantele locurilor 2-3 vor juca mai întâi în play-off, pentru încă patru locuri în sferturi, fază care programează meciuri în 27 şi 28 septembrie, la Monza şi Belgrad. Cele din sferturile de finală vor avea loc în 28 şi 29 septembrie, în aceleaşi locaţii, pentru ca semifinalele şi finalele să se joace doar la Belgrad, în 1 şi 2 octombrie.