Dinamo are nevoie de un set

17 oct 2008 8 afişări Comentează şi tu Volei

Trei echipe româneşti dispută azi manşa secundă din turul 1 al Challenge Cup.

Victorioasă în tur (3:0), echipa masculină Dinamo are nevoie de un singur set pe terenul lui Nea Salamina Famagusta (Cipru) pentru a promova în turul 2. În cazul unui eşec la zero, calificarea se va juca într-un set de departajare (setul de aur). Chiar dacă sunt gazde (Sala "Lucian Grigorescu", ora 18:00), steliştii au o misiune dificilă în faţa bulgarilor de la Marek Union Ivkoni Dupniţa, ei fiind într-o postură opusă celei în care se află dinamoviştii. Cum au cedat clar (0:3) în tur, ei au nevoie de un succes identic pentru a se bate pentru calificare în "setul de aur".

La feminin, pe terenul lui Mincianka Minsk (Belarus), Neumarkt Tg. Mureş poate merge mai departe fie în cazul unui succes la orice scor (3:0, 3:1 sau 3:2), fie dacă va câştiga două seturi, iar apoi şi pe cel de departajare. Graţie rezultatelor din ediţia trecută a competiţiei - a fost la un pas de turneul final, fiind eliminată de Ştiinţa Bacău -, Unic Piatra Neamţ este calificată direct în turul 2.