Dinamo a pierdut întâlnirea cu campioana Ligii de anul trecut, în al doilea meci al grupei C din Liga Campionilor

31 oct 2013 612 afişări Comentează şi tu Volei

Fetele antrenate de Marian Constantin au avut de îndeplinit o misiune imposibilă pe terenul campioanei en-titre a Ligii Campionilor de volei feminin, şi totodată campioana Turciei,  Vakifbank Istanbul, pierzând întâlnirea cu 3-0 : 25-20, 25-7, 25-11. Partida a contat pentru runda a doua din grupa C a Ligii Campionilor, Dinamo venind după un alt eşec, acasă, când a câştigat un singur set împotriva polonezelor de la Trefl Sopot. În cealaltă întâlnire a grupei, Trefl Sopot a învins, marţi, în trei seturi pe Gent (3-0).

"Am jucat împotriva celei mai bune echipe din lume. Ne-am antrenat intens, dar n-am scăpat de presiune şi n-am putut ţine ritmul cu o formaţie precum Vakifbank", a declarat la final pentru siteul oficial al competiţiei experiementata Alida Marcovici.

Meciul jucat aseară, la Istanbul, a fost controlat în totalitate de Vakifbank, deşi dinamovistele au dat impresia că pot ţine ritmul în primul set, ţinând scorul strâns până la 17-17, atunci când turcoaicele au turat motoarele şi s-au desprins la 21-17. Prima manşă a fost închisă de gazde în urma unui atac construit perfect.

Cel de-al doilea set s-a dovedit a fi unul dezastruos pentru Dinamo, fetele de la Vakifbank demonstrând o calitate superioară, atât la blocaj, cât şi la atacurile de lângă fileului. Setul cu numărul trei a început mai promiţător pentru bucureştence, acestea conducând cu scorul de 7-6, atunci când adversarele lor s-au dezlănţuit încă o dată, realizând puncte pe bandă rulantă.

1000 de spectatori au asistat la partida din sala Burhan Felek.

Formaţia de start aliniată de Marian Constantin a fost următoarea: Marcovici-Cărbuneanu-Karakasheva-Nenova-Zarkova-Corjeuţanu.