CVM Tomis, neînvinsă după 14 etape

24 ian 2009 7 afişări Volei
CVM Tomis, neînvinsă după 14 etape CVM Tomis, neînvinsă după 14 etape

Calificaţi la mijlocul săptămânii în sferturile GM Capital Challenge Cup, campionii de la CVM Tomis şi-au reluat evoluţiile şi în campionat. Trupa antrenată de canadianul Stelio De Rocco a primit vizita celor de la Dinamo în derby-ul etapei a XV-a.

Tomitanii s-au impus cu scorul de 3-1 (25-21, 23-25, 25-19, 26-24) şi au acumulat astfel a 14-a victorie din tot atâtea partide disputate. Setul pierdut de constănţeni în faţa celor de la Dinamo a fost primul cedat pe propriul teren în acest sezon.

Dinamo şi Tomis urmează a juca la mijlocul săptămânii în sferturile Cupei României. CVM joacă în deplasare cu Remat Zalău în timp ce Dinamo întâlneşte pe U Cluj, de asemenea în deplasare.

Tensiune, echilibru şi comicării

Setul patru al întâlnirii de la Constanţa a fost unul extrem de disputat. Totodată, acesta a fost prilejul unor întâmplări mai puţin întâlnite la acest nivel. Cuplul de arbitri Criste/Ştefureac a resimţit şi el încărcătura partidei şi a luat câteva decizii controversate, care au iritat însă mai mult tabăra dinamovistă. Conectaţi, poate prea mult la joc, oaspeţii au făcut câteva greşeli incredibile. Au pierdut un punct pe o aşezare greşită iar alte două le-au jucat cu câte şapte oameni pe teren. Un alt punct l-au pierdut pentru că au uitat să facă rotaţia obişnuită după un schimb de serviciu iar Mircea Roman a servit de două ori la rând, lucru sesizat şi penalizat de arbitri.

Pentru ca totul să aibă un final apoteotic, constănţenii au închis meciul după ce au salvat o minge... cu piciorul.