CVM Tomis, neînvinsă după 14 etape

24 ian 2009 7 afişări Comentează şi tu Volei
CVM Tomis, neînvinsă după 14 etape CVM Tomis, neînvinsă după 14 etape

Calificaţi la mijlocul săptămânii în sferturile GM Capital Challenge Cup, campionii de la CVM Tomis şi-au reluat evoluţiile şi în campionat. Trupa antrenată de canadianul Stelio De Rocco a primit vizita celor de la Dinamo în derby-ul etapei a XV-a.

Tomitanii s-au impus cu scorul de 3-1 (25-21, 23-25, 25-19, 26-24) şi au acumulat astfel a 14-a victorie din tot atâtea partide disputate. Setul pierdut de constănţeni în faţa celor de la Dinamo a fost primul cedat pe propriul teren în acest sezon.

Dinamo şi Tomis urmează a juca la mijlocul săptămânii în sferturile Cupei României. CVM joacă în deplasare cu Remat Zalău în timp ce Dinamo întâlneşte pe U Cluj, de asemenea în deplasare.

Tensiune, echilibru şi comicării

Setul patru al întâlnirii de la Constanţa a fost unul extrem de disputat. Totodată, acesta a fost prilejul unor întâmplări mai puţin întâlnite la acest nivel. Cuplul de arbitri Criste/Ştefureac a resimţit şi el încărcătura partidei şi a luat câteva decizii controversate, care au iritat însă mai mult tabăra dinamovistă. Conectaţi, poate prea mult la joc, oaspeţii au făcut câteva greşeli incredibile. Au pierdut un punct pe o aşezare greşită iar alte două le-au jucat cu câte şapte oameni pe teren. Un alt punct l-au pierdut pentru că au uitat să facă rotaţia obişnuită după un schimb de serviciu iar Mircea Roman a servit de două ori la rând, lucru sesizat şi penalizat de arbitri.

Pentru ca totul să aibă un final apoteotic, constănţenii au închis meciul după ce au salvat o minge... cu piciorul.