Simona Halep face disecţie, în 59 de minute, pe sezonul roşu perfect al lui Mertens. Cronica unui nou meci autoritar reuşit de numărul unu mondial, în drumul spre sferturi. Corespondenţă din Paris

4 iun 2018 10315 afişări Tenis
  • Simona Halep a trecut, în 59 de minute, de faza optimilor de finală la Roland Garros 2018, după 6-2, 6-1 în faţa belgiencei Elise Mertens, cap de serie 16 la Paris.
  • Românca era, la startul optimilor, la egalitate cu Garbine Muguruza, pe primul loc la capitolul cele mai puţine game-uri cedate în primele trei meciuri pe jumătatea superioară, conform statisticii oferite de WTA (17 game-uri pierdute).

Iată că nu e chiar atât de fain să joci pe Central. Luni, la ora 11:00, Chatrier-ul era aproape pustiu. La meciul numărului unu mondial de la feminin au fost mai puţini spectatori decât fuseseră cu o zi înainte la Buzărnescu - Keys. Evident,  contează că nu mai este weekend. A fost linişte - nu zgomot, cum s-a plâns Simona de superba atmosferă de pe Terenul 18 (detalii AICI).

Ziua de luni stă oarecum sub ameninţarea ploii. Deşi, la Paris, mai mult ca oriunde, prognoza nu seamănă cu ceea ce se întâmplă. Era plapumă de nori la intrarea jucătoarelor pe teren. După cele aproximativ zece minute de încălzire, după ce Simona a câştigat (din nou) tragerea la sorţi şi a ales returul, plus un sfert de oră de joc, cât i-a trebuit româncei să ia primul break, pentru 2-1, o gaură în plapuma de nori s-a format chiar deasupra centralului.

Pentru câţiva spectatori însă, ziarul local, cu veşti despre super-derby-ul dintre Şarapova şi Williams este mai interesant. Este acel meci căruia parcă i-ai da titlul - Dacă acum nu, Maria, atunci când? Rusoaica nu a câştigat decât un set în ultimele 13 partide directe împotriva americancei, dar Serena chiar arată pe teren cum singură se descria într-o postare pe Twitter - momma-bear. Greoaie. Serena e furioasă şi o acuză pe Şarapova că a minţit în cartea sa, în care al doilea cel mai important personaj este chiar cea mai titrată sportivă din tenisul feminin. Dar, să îi lăsăm pe cei care folosesc evantaiele chiar şi pe o zi noroasă, în care adierile de vânt chiar fac atmosfera ideală pentru tenis.

Deja se vede soarele. Iar Simona, după ce împinge la egalitate game-ul pe serviciul lui Mertens, cu o urcare superbă la fileu, este apoi depăşită în defensivă şi ridică mâinile dezamăgită. Exact ca Djokovic. În acest moment, lucrurile par clare în debate-ul - Cu cine seamănă Halep mai mult - Nadal sau Djokovic.

Echipa Simonei este, din nou, răsfirată. Primul nivel - Ion Ţiriac. Al doilea rând al lojei acestuia - Cosmin Hodor. Mai în stânga, deasupra lojelor, Darren Cahill. După două rânduri lăsate goale, urmează Virginia Ruzici şi Tania Halep. Un rând în spate - Stere Halep.

Numărul unu mondial a dat drumul la loviturile câştigătoare. Iar reverul este delicios, de-a dreptul. Diferenţa de clasă, evidentă. Netă. O minge pe tuşă, în cross, îi aduce a patra minge de break româncei (în game-ul şapte) apoi vine un rever în lung de linie trimis la milimetru, pe un culoar extrem de îngust lăsat de Mertens. A fost un punct intens, frumos, în care Mertens a tăiat mingea cât a putut de mult, iar fileul a intervenit, lăsând mingea şi mai jos pentru Halep. Dar, Simona s-a lăsat pe genunchi şi a continuat raliul. Dezechilibrată, a revenit şi a smuls al doilea break, pentru un 5-2 confortabil care ne duce rapid cu gândul la meciul de la Madrid. Mertens are, până acum, o singură înfrângere pe zgură, în 2018, tot în faţa Simonei. Dar la Madrid, a fost o demontare totală a jocului său.

16-2 este acum bilanţul pe zgură al belgiencei Elise Mertens, pe zgură, în 2018. Înfrângerile sale: 0-6, 3-6 la Madrid şi 2-6, 1-6, la Paris, în faţa Simonei Halep

Setul întâi se încheie după 35 de minute, 6-2 pentru Halep. Este o simetrie frumoasă în statistică: 12-9 raportul loviturilor câştigătoare în favoarea Simonei şi 9-12 la erori neforţate. Îţi vine să te întrebi, dacă nu cumva, statisticienilor le place şi lor simetria şi au mai adus puţin din condei. Dar un lucru este de necontestat: superioritatea Simonei Halep.

Setul doi este pedeapsa dată de Simona unei adversare net inferioare. Într-un sfert de oră, are 5-0, cu trei break-uri şi un singur punct făcut de Mertens pe serviciu şi câte două puncte cedate de Simona în primele două ture pe lansare. Mertens este mai aproape de arbitri, gata să dărâme ca Verdasco, duminică, tăblia cu logo-ul Lacoste care, oficial, protejează picioarele arbitrilor, dar mai ales ajută la întărirea brandului francez.

Aflată în buza finişului, Simona se relaxează - sau mai degrabă lasă din generozitate instinctivă, un game. Greşeşte, vine la fileu şi pune voleul rău chiar şi pentru dublu, unde terenul e mai mare. Mertens se trezeşte cu trei cadouri în braţe, la 40-0 pe serviciul liderului mondial - jucătoarea care o spulbera până în urmă cu câteva zeci de secunde. Primeşte şi al patrulea punct şi are game-ul de onoare. A scăpat de bagel.

Dar Halep închide imediat după aceea partida. Este în sferturi, pentru a treia oară în carieră. Jucătoarea care, până în optimi, reuşise al doilea cel mai mare număpr de break-uri după Sloane Stepehens (20, faţă de 22), nu a pus niciun moment probleme pe serva Simonei - până la acel joc şase din final de set doi pe care, trebuie să o spunem, l-am simţit ca pe un dead rubber în Cupa Davis sau Fed Cup (n.r. - meci fără miză, disputat după stabilirea naţiunii calificate mai departe).