S-a stabilit programul optimilor de la Dubai. Când are loc meciul Halep - Tsurenko

19 feb 2019 8908 afişări Tenis

Simona Halep (locul 3 WTA) s-a calificat în optimile turneului de la Dubai, după ce a învins-o pe Eugenie Bouchard (locul 79 WTA), scor 7-6 (4), 6-4, iar în faza următoare o va înfrunta pe Lesia Tsurenko (locul 23 WTA), care a învins-o pe Lin Zhu (locul 107 WTA), scor 6-4, 6-7(5), 6-3. Va fi a şaptea confruntare directă dintre Halep şi Tsurenko. Românca are victorii pe linie.

Partida dintre Halep şi Tsurenko va avea loc miercuri, după meciul dintre Jennifer Brady şi Petra Kvitova, programată pe arena centrală, de la ora 09:00, ora României. Finala turneului de la Dubai va avea loc sâmbătă.

Lin Zhu a oferit un nou meci de senzaţie la Dubai. După ce a învins-o pe campioana de la Doha, Elise Mertens, în două ore şi 55 de minute, sportiva de pe poziţia 107 WTA a atras-o într-un duel de uzură şi pe Lesia Tsurenko. Ucraineanca a deschis confruntarea din şaisprezecimi cu break şi şi-a apărat cu relativă uşurinţă lansarea în manşa inaugurală. Singurul game complicat pentru Tsurenko a venit la 2-1, când a avut de salvat o minge de break, însă învinsa Simonei din optimile de la Doha a parat, răspunzând imediat cu game echilibrat pe retur. Tsurenko a avut nevoie de 41 de minute pentru a închide primul set, apoi meciul a luat o turnură dramatică.

Tsurenko a părut în control total în debutul setul doi, când a pus pe tabelă trei break-uri consecutive. Zhu s-a mobilizat însă exemplar şi a egalat scorul la 4, a trecut în avantaj la 5-4 şi chiar a avut două mingi de set pe retur. A fost rândul sportivei de 29 de ani din Ucraina să nu cedeze şi să forţeze victoria în minimum de seturi. Totuşi, setul de o oră i-a revenit chinezoaicei, 7-5 în tiebreak, după o nouă desfăşurare cu iz de carusel: de la 4-0 pentru Zhu s-a făcut 5-5, însă Tsurenko nu a avut forţa de a ajunge la minge de meci.

Suspansul a continuat în decisiv: schimb de break-uri în start, desprindere neconfirmată de Tsurenko la 3-1 şi o serie de berak-uri consecutive continuată până la 5-3 pentru Lesia.

Dacă va câştiga şi miercuri, Halep se va califica în sferturi, unde va da peste învingătoarea dintre Belinda Bencic (locul 45 WTA) şi Aryna Sabalenka (locul 9 WTA).