LIVE BLOG Roland Garros | Wozniacki a plecat acasă, iar Halep a revenit în pole position în cursa pentru locul 1 mondial! Simona s-a calificat la pas în sferturi. Buzărnescu şi Bara, o nouă victorie superbă la dublu

4 iun 2018 33379 afişări Tenis
  • Simona Halep (1 WTA) a defilat în meciul de luni cu Elise Mertens (Belgia, 16 WTA), scor 6-2, 6-1, calificându-se în sferturile turneului de la Roland Garros.
  • Favorita principală se va duela în faza următoare cu câştigătoarea partidei Angelique Kerber (Germania 12 WTA) - Caroline Garcia (Franţa, 7 WTA).
  • Caroline Wozniacki (2 WTA), principala rivală a Simonei în lupta pentru locul 1, a părăsit competiţia, scor 6-7, 3-6 cu Daria Kasatkina (14 WTA).
  • Perechea română Mihaela Buzărnescu/Irina Bara e în sferturile probei de dublu, după 6-4, 6-3 cu americancele Jennifer Brady şi Vania King.

14:20 Continuă parcursul de vis pentru Mihaela Buzărnescu şi Irina Bara, în proba de dublu! Echipa română a avansat în sferturile de finală, după o victorie convingătoare, scor 6-4, 6-3 cu Jennifer Brady/Vania King (SUA)! Pentru semifinale, Buzărnescu şi Bara se vor lupta cu favoritele 8, Hao-Ching Chan şi Zhaoxuan Yang, ambele din China. Avem încă o dovadă că Mihaela îşi merită locul în a doua săptămână de la Roland Garros, în timp ce Irina va căpăta o mare încredere după această performanţă superbă.

13:50: Halep mai primeşte o veste bună după calificarea în sferturile de finală! Wozniacki a cedat în minimum de seturi cu Kasatkina, scor 6-7(5), 3-6, iar daneza nu o va mai putea devansa pe Simona în clasament dacă eleva lui Darren Cahill ajunge în semifinale. În acest moment, Simona mai are două contracandidate în lupta pentru şefia WTA rămase în cursă la Roland Garros: Caroline Garcia, cu care se poate confrunta în sferturi, respectiv Garbine Muguruza, peste care poate da în semifinale. Practic, Simona are nevoie să câştige următoarele două meciuri la Paris pentru a fi sigură că îşi păstrează coroana.

VICTORIEEE fantastică reuşită de Simona Halep, scor 6-2, 6-1 cu Elise Mertens, după numai 59 de minute de joc! Halep este prima jucătoare calificată în sferturi la Roland Garros 2018, după o veritabilă demonstraţie de forţă. Favorita principală a început ca din tun a doua săptămână petrecută la Paris, intrând precum o tornadă pe teren. Simona s-a năpustit asupra adversarei şi a jucat la un nivel foarte ridicat, obţinând cu stil o calificare fulger. Bravo, Simona!!!

Halep şi-a asigurat un premiu de 380.000 de euro după victoria categorică de luni, iar eleva lui Darren Cahill merită toţi banii! Pe lângă un serviciu foarte solid, Simona a ieşit la rampă cu mai multe lovituri fenomenale de rever. De la 3-2 în primul set, Halep a apăsat pe acceleraţie, iar Mertens nu i-a mai putut întrerupe ritmul până la 6-2, 5-0. Belgianca a luat game-ul de onoare în setul secund, apoi Simona a pus capăt întâlnirii fructificând prima minge de meci.

13:04 Halep - Mertens 6-2, 5-1! Simona s-a relaxat prea mult şi nu a putut închide partida, dar să vedem cum se descurcă Elise când trebuie să servească pentru a rămâne în meci.

13:01 Superb! Simona îşi adjudecă al 8-lea game consecutiv şi va servi pentru calificarea în sferturile de la Roland Garros la 6-2 şi 5-0!

12:58 Halep - Mertens 6-2, 4-0! Belgianca e făcută KO de Simona, care se desprinde după un game de serviciu întors spectaculos de la 0-30.

12:55 Simona câştigă al 6-lea game consecutiv, iar scorul devine 6-2, 3-0! Ion Ţiriac jubilează în loja pe care o închiriază cu 80.000 de euro pe an, în timp ce Elise Mertens e cu privirea în pământ.

12:48 Halep - Mertens 6-2, 1-0! Continuă seria spectaculoasă a Simonei, care mai execută un backhand nimicitor, începând setul secund cu break.

12:45 SEEET Halep! Favorita principală se impune în primul act după 35 de minute, scor 6-2! Serviciul Simonei s-a ridicat la un nivel extraordinar, iar reverul a fost şi mai bun. Nicio şansă pentru Mertens până acum.

12:41 Halep face 5-2 după două lovituri imparabile, ambele executate cu reverul: prima în diagonală, iar a doua în lung de linie. Românca este tot mai aproape de câştigarea primului act.

12:35 Halep - Mertens 4-2! Simona menţine nivelul, loveşte tare în spatele serviciului şi are din nu câştig de cauză.

12:32 Elise încearcă să-i întrerupă ritmul Simonei, vine spre fileu şi strânge scorul la 3-2!

12:28 Halep - Mertens 3-1! Simona serveşte agresiv, se năpusteşte asupra adversarei şi se desprinde pe tabelă.

12:23 Simona câştigă pe serviciul adversarei după un game care a durat aproape 10 minute, scor 2-1! Cu un joc de picioare excelent, Halep o destabilizează pe Mertens.

12:13 Halep - Mertens 1-1! Răspuns prompt al favoritei principale, care câştigă un game alb şi egalează pe tabelă.

12:10 Primul game merge foarte rapid în contul lui Mertens, după un rever excelent: 0-1!

12:01 Halep şi Mertens şi-au făcut apariţia pe teren. Simona va juca în acelaşi echipament albastru cu care ne-a obişnuit, în timp ce Elise are o rochie pestriţă. Un detaliu important: la tragerea la sorţi s-a stabilit ca Halep să înceapă la retur.

11:15 Salutare! Încurajările românilor se vor face auzite pe arena Philippe Chatrier, mai mare cu 13.000 de locuri decât terenul 18 pe care a fost exilată Simona în meciul precedent. Culmea, pe durata turneului, Halep a întâmpinat probleme mai mari atunci când a evoluat pe central, pierzând şi un set în faţa americancei Riske. Eu sunt Alex Tăcină şi sper că vom trăi fără emoţii meciul de astăzi.

Halep începe a doua săptămână la Roland Garros cu un meci care se anunţă mult mai complicat decât precedentul duel cu Mertens. Simona a învins-o pe Elise cu 6-0, 6-3 la Madrid 2018, însă sportiva belgiană nu şi-a putut apăra şansele din cauză că era accidentată. Wim Fissette, conaţionalul lui Mertens şi fostul antrenor al Simonei, e de părere că Halep are numai 55% şanse de câştig.

Ambele jucătoare au excelat pe zgură în acest sezon: Simona are un palmares de 10 victorii şi 3 înfrângeri, în timp ce Elise a pierdut doar una dintre cele 15 partide jucate pe suprafaţă lentă, chiar în faţa constănţencei. Meciul transmis de Eurosport se va disputa pe arena Philippe Chatrier, iar câştigătoarea îşi va asigura un premiu în valoare de 380.000 de euro şi 430 de puncte WTA.

Luni mai avem emoţii şi pentru echipa Mihaela Buzărnescu/Irina Bara, care forţează calificarea în sferturile probei de dublu începând cu ora 12:00. Adversare le vor fi americancele Jennifer Brady şi Vania King. Blockbusterul dintre Serena Williams şi Maria Şarapova nu va începe înainte de ora 16:30, iar Angelique Kerber şi Caroline Garcia, posibilele adversare ale Simonei Halep din sferturi, vor juca după 14:30.