9 ian 2019 2168 afişări Tenis
Irina Begu luptă fantastic, revine de la set pierdut şi 2-5, iar în decisiv găseşte reglajele potrivite pentru a-şi netezi culoar clar spre victorie. Românca este în sferturi, la Hobart A doua victorie pentru Irina Begu, la Hobart. Foto: Hobart International via Twitter

Irina Begu (76 WTA) s-a calificat, miercuri dimineaţă, în sferturile turneului de categorie International de la Hobart, după un meci maraton întors magistral în faţa rusoaicei Anna Blinkova (96 WTA), de la set pierdut şi 2-5, pentru o victorie cu 4-6, 7-6(2), 6-2.

Singura româncă rămasă în cursă pe tabloul de simplu de la Hobart a avut nevoie de 2 ore şi 38 de minute pentru a trece de optimi şi a stabili un duel în sferturi cu Anna Karolina Schmiedlova (Slovacia, 77 WTA). 2-2 este scorul întâlnirilor directe dintre cele două, meciul urmând să se dispute joi dimineaţă, în jurul orei 10:30 a României.

Begu a reuşit să urce constant procentajul eficienţei în spatele serviciul doi şi a revenit dintr-o situaţie extrem de dificilă, ajutându-se de toată experienţa acumulată în circuit.

Tânăra Blinkova, în vârstă de 20 de ani, a revenit în primul set de la 0-2 şi 1-3, câştigând cinci din următoarele şase game-uri disputate pentru a se distanţa la 1-0 pe tabelă. Rusoaica a avut meciul în mână, la 6-4, 5-2 a fost la două mingi de victorie pe serviciul Irinei, apoi a servit la 5-3 pentru calificarea în sferturi. Nici de această dată însă, Begu nu a lăsat-o pe Blinkova să se apropie la mai puţin de două puncte de victorie, bucureşteanca izbutind break-ul şi demarând o revenire memorabilă, împingând manşa dincolo de limita de o oră de joc. Rezistenţa Annei Blinkova a fost învinsă clar în tiebreak-ul setului doi (7-2 pentru Irina), dar mai ales în decisiv, acolo unde rusoaica şi-a pierdut primele două ture pe serviciu.

Prin calificarea în sferturi, cumulată cu eliminarea Simonei Halep de la Sydney, Irina Begu asigură cel mai bun rezultat pentru tenisul românesc, la simplu, în săptămâna premergătoare Australian Open-ului.