Bianca Andreescu a umilit-o în 52 de minute pe Eugenie Bouchard! Cum s-a terminat meciul în care setul al doilea a durat doar 21 de minute

26 ian 2019 8455 afişări Tenis

Bianca Vanessa Andreescu (18 ani, 106 WTA) a obţinut, sâmbătă dimineaţă, o victorie foarte clară în faţa lui Eugenie Bouchard (24 de ani, 79 WTA), scor 6-2, 6-0, în meciul celor mai bine clasate jucătoare din Canada în circuitul feminin de tenis.

Succesul clar al jucătoarei cu origini române a venit în faza sferturilor de finală de la turneul WTA de 125.000 de dolari de la Newport Beach, Statele Unite ale Americii, şi s-a produs după doar 52 de minute. Bianca a pus în scenă un joc agresiv, dar sigur, iar Genie, aflată într-o revenire de formă, nu a putut găsi cheia pentru a se opune. De altfel, setul al doilea, câştigat de Bianca la zero, după doar 21 de minue, a trecut în contul lui Bouchard doar zece puncte!

Aflată la a treia victorie în minimum de seturi pe cimentul american, Bianca o va înfrunta în semifinale pe germanca Tatjana Maria (73 WTA), a doua favorită a concursului.

Pentru prezenţa în semifinale, Andreescu şi-a asigurat 57 de puncte WTA şi un cec în valoare de 7.530 de dolari americani. Dacă va câştiga turneul, ea va primi 160 de puncte WTA şi 24.000 de dolari americani. Acum, în clasamentul WTA, Andreescu a urcat deja pe locul 76 şi ridicarea trofeului deasupra capului ar însemna saltul până pe locul 68, peste Irina Begu, ocupanta locului 70.