Neagu şi-a anunţat viitorul! Cristina a organizat o conferinţă de presă imediat după ce România a pierdut finala mică de la Euro: "Sunt mândră!". Ultimele detalii despre accidentarea sa

16 dec 2018 9415 afişări Handbal

Cristina Neagu, marea absenţă a României din semifinala şi finala mică a Campionatului European de handbal feminin, a vorbit despre accidentarea gravă suferită în Main Round, în duelul cu Ungaria. Cea mai bună handbalistă a lumii nu a părut descurajată de faptul că va sta pe tuşă 6 luni. Spune că este obişnuită cu astfel de momente şi va reveni mai puternică.

Am rămas cu echipa pentru că am vrut ca fetele să vadă că le susţin. Nu a fost uşor pentru ele, nu este vorba de jocul din teren, ci şi de energie. Eu am încercat să le ajut de pe margine. Sunt emoţii diferite când stai pe tuşă. A fost greu şi din păcate nu am putut să ajut prea mult.

Am suferit accidentarea asta, dar îmi doream mult să joc semifinala şi finala. O să-mi revin, asta ştiu să fac cel mai bine. Am mai făcut-o şi o s-o fac din nou. Mi-am dorit foarte mult să joc semifinala. Sunt mândră de colegele mele, au luptat până la final. Sunt supărată din pricina accidentării, am dureri, dar voi merge acasă şi mă voi opera. Mă voi recupera şi voi fi aceeaşi jucătoare ca până acum sau poate chiar mai puternică”, a declarat Cristina Neagu la conferinţa de presă de după finala mică.

România a pierdut finala mică a Campionatul European, 20-24 cu Olanda, astfel că a rămas în afara podiumului de premiere. Medalia de bronz cucerită la ediţia din 2010 rămâne vârful atins de România în istoria acestei competiţii.