Neagu, explicaţii, dezvăluiri şi îndemnuri: "În primul minut, arbitrii mi-au spus că mă elimină, deşi nu făcusem nimic". Mesajul Cristinei înaintea unui final de sezon istoric: "Haideţi să nu fim români!"

15 apr 2018 13850 afişări Comentează şi tu Handbal

CSM Bucureşti s-a calificat în Final Four-ul Ligii Campionilor după o prestaţie foarte slabă în returul cu Metz (27-20), în care Cristina Neagu a sunat trezirea pe final şi a înlăturat emoţiile, iar cea mai bună handbalistă a "tigroaicelor" a avut lucruri de spus la finalul meciului.

Cristina se aştepta ca deplasarea în Franţa să fie infernală, a explicat motivele care au dus, la un moment dat, la o diferenţă de nouă goluri pentru gazde, apoi a dezvăluit mesajul pe care arbitrii meciului i l-au transmis încă de la prima fază: "Nu ne aşteptam la un meci uşor, ele au declarat că vor să-şi joace şansa şi să câştige la 14 goluri, dacă se poate. Ştiam că vor începe tare, că vor vrea să facă diferenţă de la început, dar am început foarte prost. La pauză am vorbit între noi, ne-am spus că trebuie să fim mai liniştite şi mai concentrate, să ne păstrăm capul, pentru că ne puteam califica şi în cazul unei înfrângeri. Eu personal nu m-am temut, pentru că avem mai multă experienţă şi mai multă valoare. Din păcate, şi arbitrajul a fost cum a fost şi nu ne-au lăsat să ne facem jocul. Mie mi-au spus din primul minut că primesc eliminare dacă mai ating pivotul, deşi nu făcusem asta. Dar nu vreau să vorbesc prea mult despre asta, mai avem timp până la Final Four, vom juca tot pe un teren ostil, deci trebuie să ne pregătim bine", a declarat Cristina Neagu, la Digi Sport.

Pe 12-13 mai, CSM Bucureşti se va lupta cu Vardar Skopje, Gyor şi Rostov Don în Final Four-ul Ligii Campionilor, iar Neagu consideră că niciunul dintre adversari nu poate fi considerat uşor: "Nu am nicio preferinţă, cred că va fi un Final Four echilibrat. Practic, doar pe Vardar n-am întâlnit-o în acest sezon. Până la urmă contează ziua pe care o prinzi în semifinale şi apoi se poate întâmpla orice. Mai avem o lună până atunci, vrem şi ne vom pregăti bine, pentru că vrem să ne întoarcem cu o performanţă frumoasă", a completat interul stânga.

În finalul interviului, Cristina a fost întrebată despre ce aşteptări are de la finalul de sezon în care două echipe româneşti se vor lupta pentru trofee pe plan european, iar mesajul ei a fost cât se poate de frumos: "Haideţi să nu fim români şi să ne mulţumim cu puţin. Să spunem că un an excepţional ar fi cu trofeul Ligii Campionilor la Bucureşti şi cu trofeul Cupei EHF la Craiova".

Tragerea la sorţi a semifinalelor Final Four-ului Ligii Campionilor va avea loc marţi, 17 aprilie.