11 dec 2018 31230 afişări Handbal
LIVE BLOG | Spania - România 25-27. Vamos! Suntem la un punct de semifinale. Neagu&Co s-au impus după un început dificil SORIN PANA / MEDIAFAX FOTO
  • Rusia e singura formaţie care şi-a asigurat prezenţa în penultimul act.

LIVE Spania - România 25-27

Arbitri: Ana Vranes şi Marlis Wenninger (Austria)

România: Dedu, Dumanska – portari; Ardean Elisei, Florică, Neagu, Perianu, Polocoşer, Buceschi, Laslo, Dragut, Geiger, Udriştioiu, Chiper, Pintea, Raţiu, Băcăoanu. Antrenor: Ambros Martin

Spania: Navarro, Castellanos Soanez - portari; Berenguer, Ardeius Martin, Cesareo Romero, Garcia Avila, Abaurrea, Ortega, Lopez Jimenez, Fraga, Martinez, Rodriguez, Serrador, Gil de la Vega, Monserrat, Gonzalez Alvarez. Antrenor: Carlos Viver

Minutul 60 Fluier final! România se impune cu 25 - 27 şi e la un punct de prezenţa în semifinale. Am început greu, dar ne-am trezit şi am reuşit să revenim pe tabelă. În minutul 42, România a trecut pentru prima oară în avantaj. Un egal cu Ungaria ne trimite în semifinale.

Minutul 59 E aproape gata! Eliza Buceschi marchează pentru 27-24, suntem la un pas de victorie. Buceschi a ajuns la cota 36 la acest turneu final.

Minutul 58 Au mai rămas două minute! Conducem cu două goluri în acest final de meci şi avem atacul.

Minutul 56 Înscriem în inferioritate numerică! Valentina Ardean-Elisei o învinge pe Navarro la capătul unui atac prelungit.

Minutul 55 Tremurăm pe final. Cristina Neagu a trimis violent în transversală, iar Spania a plecat pe contraatac. Carmen Martin a scăpat cu Denisa Dedu şi a marcat pentru 24-22. Cristina Florică a primit o eliminare de două minute.

Minutul 53 Keep calm! Laura Chiper primeşte de la Eliza Buceschi şi catapultează mingea în vinclu, din flancul drept. Schema a mers până la capăt şi România se desprinde din nou la trei goluri.

Minutul 50 Navarro a parat în faţa Cristinei Neagu, iar Hernandez Serrador a înscris pe contraatac. Spania se apropie al un gol: 20-19.

Minutul 48 Adios, Espana! Crina Pintea duce scorul la 20-17, iar fetele lui Carlos Viver dau impresia că au cedat iniţiativa.

Minutul 47 Ne-am desprins! Cristina Florică înscrie pentru 19-17 şi e pentru prima oară când ne ducem la două goluri în faţa Spaniei.

Minutul 46 Trecem din nou în avantaj. Crina Pintea a trecut ca prin brânză de apărarea Spaniei şi duce scorul la 18-17. Carlos Viver solicită time-out.

Minutul 44 Eliminarea Gabrielei Perianu îşi spune cuvântul. Spania înscrie două goluri consecutive şi conduce cu 17-16.

Minutul 42 Preluăm conducerea! Am avut nevoie de 42 de minute pentru a trece în avantaj. Florică a scăpat cu Navarro şi a înscris pentru 16-15.

Minutul 31 A început repriza a doua!

Minutul 30 Pauză la Nancy: Spania - România 12 - 10. România a lăsat mult de dorit în primele 30 de minute. Extremele n-au contat nici de această dată. Doar Cristina Florică a marcat. Eliza Buceschi şi Cristina Neagu au dus greul, reuşind să înscrie de trei, respectiv patru ori. Au mai punctat Crina Pintea şi Gabriela Perianu, în timpă ce Denisa Dedu a salvat în repetate rânduri. Vom începe în inferioritate partea secundă, după ce Perianu a fost eliminată în minutul 29.

Minutul 24 Ratare uriaşă a Crinei Pintea. Pivotul nostru a scăpat de marcajul adversarelor, dar a zguduit serios bara din dreapta. Rămâne 10-8 în favoarea Spaniei.

Minutul 21 A doua rachetă! Cristina Neagu trimite puternic de la 9 metri şi România revine la două goluri în spatele Spaniei. Ar fi ideal ca elevele lui Ambros Martin să egaleze până la pauză, iar în partea secundă să preia controlul partidei.

Minutul 20 Cristina Neagu a lansat prima rachetă. Optarul nostru a ajuns la cota 30 la acest turneu final, după ce a trimis imparabil într-un moment în care ne aflam în prepasiv. 8-6 pentru Spania, dar Carlos Viver a solicitat time-out.

Minutul 18 Venim la trei goluri. Cristina Florica a înscris pentru 8-5.

Minutul 17  A doua eliminare pentru Spania. Carmen Martin e trimisă pe tuşă, iar Cristina Neagu va arunca de la 7 metri. Înscrie Cristina Neagu! Spania conduce cu 8-4, dar putem profita de avantajul numeric.

Minutul 16 Mireya Gonzalez Alvarez înscrie şi reface diferenţa de cinci goluri. 8-3 în favoarea Spaniei.

Minutul 14 Am marcat al doilea gol în minutul 14! Eliza Buceschi a luat o acţiune pe cont propriu şi a marcat al 34-lea gol de la EURO, dar situaţia este în continuare una extrem de complicată.

Minutul 13 România nu a reuşit să înscrie în superioritate numerică. Jocul nostru lasă mult de dorit, în timp ce Spania profită la aproape fiecare atac.

Minutul 10 România suferă. Fernandez Fraga a profitat după o nouă pasă greşită şi a scăpat singură cu Denisa Dedu, care n-a mai putut face nimic. Fraga a reuşit să înscrie al treilea gol, din a treia aruncare. Ambros Martin solicită time-out. Spania - România 6-1.

Minutul 5 Carmen Martin a scăpat singură cu Denisa Dedu, dar portarul nostru a respins în transversală, spre disperarea ibericilor.

Minutul 4 Primul gol al României. După ce Fernandez Fraga a înscris de două ori, Eliza Buceschi reduce din diferenţă şi ajunge la cota 33 la acest turneu final.

Minutul 2 S-a marcat primul gol al meciului. Spania a deschis scorul la Nancy, prin Fernandez Fraga.

Minutul 1 A început meciul dintre Spania şi România! Plecăm cu prima şansă şi în cazul unui succes, suntem cu un picior în semifinale. Fetele noastre au nevoie să obţină cel puţin trei puncte în meciurile cu Spania şi Ungaria pentru a se califica matematic în penultimul act al turneului final. Rusia e prima formaţie care s-a calificat în semifinale.

18:30 Au mai rămas 30 de minute până la meci. Câte goluri credeţi că va marca astăzi Cristina Neagu, care este în prezent marcatoarea all-time a Campioantelor Europene. La turneul final din Franţa, Neagu a marcat 28 de goluri în cele patru meciuri disputate până acum. Nu e însă cea mai bună marcatoare a României. Eliza Buceschi are la activ 32 de reuşite. Cea mai bună marcatoare de la EURO este Katarina Krpez Slezak (Serbia) cu 45 de goluri.

Ambros Martin şi Horaţiu Paşca revin la formula de echipă din partida cu Germania de la Brest, câştigată de echipa României cu 29-24. Astfel, Daniela Raţiu intră în lotul de „16” pentru partida cu Spania (azi, ora 19:00), urmând să o înlocuiască pe Mădălina Zamfirescu.

Staff-ul tehnic a operat prima schimbare în echipă în Main Round, din cele două pe care le are la dispoziţie. În total, fiecare delegaţie are dreprul la şase modificări pe parcursul întregului Campionat European.

Aşadar, la meciul cu Spania, în teren va intra următoarea echipă: Dedu, Dumanska – portari; Ardean Elisei, Florică, Neagu, Perianu, Polocoşer, Buceschi, Laslo, Dragut, Geiger, Udriştioiu, Chiper, Pintea, Raţiu, Băcăoanu.