Le-au dat cât a încăput în tur şi s-au calificat în Final Four! CSM Bucureşti s-a ”îmbujorat” cu golurile Cristinei Neagu la Metz. CRONICA unui meci în care s-au livrat emoţii chiar şi după o victorie clară la Bucureşti

15 apr 2018 10243 afişări Comentează şi tu Handbal

România merge în fazele finale ale cupelor europene la handbal feminin cu două echipe. După SCM Craiova, calificată în finala Cupei EHF, a venit şi rândul echipei CSM Bucureşti să-şi asigure prezenţa în turneul Final 4 al Ligii Campionilor. Ambele formaţii s-au calificat cu mari emoţii. Dacă în cazul oltencelor ne aşteptam oarecum la o ”dublă” strânsă cu Kastamonu Belediyesi, în schimb, ”tigroaicele” au oferit emoţii chiar şi în condiţiile în care au câştigat manşa tur cu Metz la 13 goluri diferenţă. În retur, reprezentanta României a pierdut cu 27-20, dar pe parcurs situaţia a fost mai rea.

Returul Metz – CSM Bucureşti a pornit de la 21-34, astfel că absolut nimeni nu şi-a pus problema echipei care va accede în turneul Final Four. Francezii au încercat să găsească înaintea partidei câteva exemple de răsturnări spectaculoase în istoria clubului, în jocurile din cupele europene, pentru a încerca să se ”încarce” pozitiv, dar chiar şi aşa o diferenţă de 13 goluri era foarte greu de ”întors”. Şi totuşi, CSM Bucureşti a avut probleme serioase la mijlocul reprizei secunde, când adversara s-a desprins la 9 goluri şi a avut şi şansa de a se desprinde şi la 10 goluri!

Campioana României a intrat slab în joc, oarecum relaxată mental, iar Metz a luat-o tare, motiv pentru care diferenţa a tot crescut în favoarea gazdelor. Înainte de pauză, trupa lui Mayonnade ajunsese la o diferenţă de 6 goluri, 14-8, reuşind practic să atingă acelaşi avantaj pe care echipa CSM Bucureşti îl realizase cam în aceeaşi perioadă, în partida tur.

Reprezentanta României nu s-a regăsit nici după pauză, iar Metz a prins tupeu, a prins aripi şi a început să livreze emoţii pentru publicul român. Chiar şi echipa CSM Bucureşti a părut în derivă, o singură jucătoare a rămas însă cu sângele rece, Cristina Neagu! După ce le-a transmis fetelor la un time-out să nu intre în panică, interul stânga a marcat primul gol al echipei din acţiune în partea secundă în minutul 44, la scorul de 20-11. Cum fetele lui Per Johansson nu au reuşit să rezolve treburile ca o echipă, Cristina a luat jocul pe cont propriu şi a scos echipa dintr-o situaţie ce devenise destul de periculoasă.

Golurile celei mai bune handbaliste ale lumii au început să vină ca pe bandă şi au oprit decăderea echipei. Din contră, cu aceste reuşite CSM Bucureşti a început să se ”îmbujoreze” din nou. Diferenţa s-a stabilizat pe la undeva la 7-8 goluri. La final, CSM Bucureşti a cedat cu 27-20, dar a fost echipa care a avut o satisfacţie interioară mai mare.

Până la urmă, campioana României s-a calificat graţie victoriei categorice din tur. Atunci, CSM Bucureşti a marcat ”cât a încăput” în poarta echipei Metz, iar acest aspect a fost până la urmă decisiv. Uneori, nici o diferenţă de 13 goluri nu mai pare atât de confortabilă.

Metz - CSM Bucureşti 27-20 (14-9)

Csapo, Dos Reis, Rajcic – portari; Edwige 2, Gros 3, Zaadi 1, Flippes 2, Nocandy 1, Houette 7, Landre, Kanor, Smits 6, Sajka, Maubon 1, Luciano 4. Antrenor: Emmanuel Mayonnade

Ungureanu, Grubisic – portari; Udriştioiu, Frafjord 1, Gullden 7, Curea, Neagu 8, Jacobsen, Jorgensen, Ayglon, Bazaliu, Manea, Kurtovic 1, Niombla 2, Hagman, Mehmedovic 1. Antrenor: Per Johansson

Arbitri: Kurtagic – Wetterwik (Suedia)

Ştiaţi că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?