CSM Bucureşti defilează prin Challenge Cup! Echipa lui Paulo Pereira a făcut un pas mare spre sferturile de finală ale competiţiei, după o victorie la 5 diferenţă goluri la Praga

11 feb 2019 1506 afişări Comentează şi tu Handbal

Ajunsă în Challenge Cup la handbal masculin după un sezon trecut ratat, CSM Bucureşti nu a întâmpinat probleme până acum în această competiţie. Echipa pregătită de Paulo Pereira este cu un pas în sferturile de finală, după succesul cu 28-23 pe terenul echipei Dukla Praga, în optimile de finală – manşa tur.

Formaţia cehă este cu o clasă valorică peste Parnassos Strovolou, adversara echipei CSM Bucureşti în turul 3 al Cupei Challenge, eliminată cu 79-38 la „general”. Dar şi aşa, Dukla nu a reuşit să emită pretenţii în faţa reprezentantei României, cu excepţia câtorva minute în partea secundă.

CSM Bucureşti a condus cu 19-10 la pauză în meciul de la Praga, iar la reluare s-a desprins şi la 10 goluri. Cehii au avut o revenire spectaculoasă pe fondul unei relaxări premature în tabăra „tigrilor”, reuşind să reducă handicapul până la trei goluri. Băieţii lui Pereira nu s-au pierdut însă cu firea, au gestionat bine finalul şi au câştigat cu 28-23 partida tur, probabil suficient pentru o calificarea în sferturile de finală. Manşa retur va avea loc sâmbătă, în Sala „Dinamo”.

Fraţii Esteki nu au jucat la Praga. CSM Bucureşti a evoluat în următoarea formulă: Krupa, Lazăr – portari; Rotaru 6, Tioumentsev 5, Bera 4, Georgievski 3, Sampaio Santos 3, Mănescu 2, Pozeer 2, Ramba 2, Teixeira 1, Miliatru, Onyejekwe, Şomlea.