Craiova a câştigat clar cu Dunărea Brăila în primul meci al sezonului în Liga Naţională! Pentru formaţia din Bănie urmează un examen foarte important pentru istoria clubului

1 sep 2018 3353 afişări Comentează şi tu Handbal

SCM Craiova este primul lider al Ligii Naţionale de handbal feminin, după ce a învins Dunărea Brăila fără drept de apel, cu 30-22 (14-8), în primul meci al campionatului.

Cu o săptămână înaintea turneului de calificare pentru grupele Ligii Campionilor, fetele antrenate de Bogdan Burcea au avut o evoluţie destul de solidă cu Dunărea Brăila. SCM Craiova a efectuat destule schimbări în lot în această pauză competiţională, dar cel puţin achiziţiile care au intrat în primul ”7”, Dzhukeva, Gjeorgjievska şi Seric, s-au integrat destul de repede în echipă. Portarul din Bulgaria a avut nu mai puţin de 15 intervenţii pe parcursul partidei şi a contribuit chiar de la început la desprinderea formaţiei din Bănie. După 9 minute de joc, SCM avea deja trei goluri avans (5-2), cu patru reuşite ale Cristinei Zamfir. De altfel, interul stânga şi-a luat rolul de lider în serios chiar de la prima partidă a sezonului şi a dat recital până la final – 11 goluri.

SCM Craiova nu a avut nicio problemă să se desprindă în faţa unei adversare care a fost destul de modestă la prima partidă oficială. Gazdele s-au desprins la 9-3 (min. 16), pe parcurs Dunărea Brăila reuşind să se apropie cel mult la 4 goluri diferenţă. Jocul s-a ”rupt” definitiv la mijlocul reprizei secunde, după ce Nicoleta Tudor a fost descalificată pentru o intrare brutală. Brăila nu a mai contat nici cu apărarea, iar Craiova s-a desprins până la 9 goluri (scor 29-20, min. 59). La final, SCM a câştigat cu 30-22 şi pleacă încrezătoare la turneul de calificare pentru grupele Ligii Campionilor, programat peste o săptămână în Croaţia, la Koprivnica.

• Zamfir 11, Nikolic 5, Seric 3, Gjeorgjievska 3, Trifunovic 3, Ţicu 3, Tătar 2 / Vătu 9, Dache 5, Axinte 2, C. Gheorghe 2, Tudor 1, Munteanu 1, Preda 1, Safta 1

Duminică sunt programate şi celelalte partide din prima etapă: CSM Slatina – Măgura Cinsădie, Gloria Buzău – SCM Rm. Vâlcea, Gloria Bistriţa – CSM Roman, Minaur Baia Mare – CSM Galaţi, U Cluj – Corona Braşov şi HC Zalău – CSM Bucureşti (meci transmis pe TVR1 cu începere de la ora 17:30).

Ştiaţi că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?