Peter Sagan a făcut ”dubla” în Turul Franţei după primele cinci etape! Slovacul a fost imperial la sprintul final de la Quimper

11 iul 2018 873 afişări Comentează şi tu Ciclism

Peter Sagan (Bora Hansgrohe) a câştigat etapa a 5-a a Turului Franţei la ciclism, respectându-şi statutul de mare favorit pe care l-a avut înaintea acestei runde. Slovacul a câştigat fără emoţii la sprint în faţa lui Sonny Colbrelli (Bahrain Merida). Greg Van Avertmaet (BMC) a păstrat tricoul galben.

Runda desfăşurată între Lorient şi Quimper pe distanţa a 204,5 kilometri i-a pus în gardă pe marii favoriţi, având în vedere profilul etapei şi posibilele capcane pe care le-ar fi putut întâlni pe traseu. A fost o etapă care s-a apropiat de profilul curselor clasice de o zi, traseul destul de vălurit, cu nu mai puţin de 5 căţărări în a doua jumătate a etapei, dar şi cu alte urcuşuri nerepertoriate.

• Michael Matthews (Echipa Sunweb), Tiesj Benoot (Lotto-Soudal) şi Robert Kiserlovski (Katusha-Alpecin) au abandonat

Evadarea din care a făcut parte din nou Sylvain Chavanel, eroul Franţei în primele etape, nu a reuşit nici cu această ocazie. Plutonul a controlat cursa, marii favoriţii la ”general” au fost la ”cutie”, chiar dacă Froome a avut probleme mecanice la jumătatea etapei, iar finalul le-a aparţinut specialiştilor în ”clasice”.

Cu 800 de metri înaintea liniei de finiş, Philippe Gilbert (Quick Step) a lansat sprintul, fiind urmat de Julien Simon (Cofidis) şi Van Avermaet. Dar cei trei rutiri l-au lansat practic pe Peter Sagan spre o nouă victorie în Turul Franţei, a doua din această ediţie. Slovacul i-a depăşit la final pe Colbrelli şi Phillipe Gilbert. În acelaşi timp au sosit şi toţi oamenii care aspiră la Top 10.

Clasamentul etapei a 5-a:

La general, Van Avermaet a câştigat două secunde în faţa colegului Tejay Van Garderen, în urma bonificaţiei câştigate pe traseu, în timp ce Gilbert este la trei secunde, pe locul 3.