Victorie şi nou record de circuit pentru Robi Mureşan la C.N. de motociclism viteză. Arădeanul a terminat la peste 11 secunde în faţa lui Cătălin Cazacu

20 iul 2015 702 afişări Comentează şi tu Auto-Moto
  • Cursa de la clasa Superbike 1000 a adus un nou record al circuitului Motor Park România. Robert Mureşan (BMW S1000 RR) a oprit cronometrul la 1.24:619

Robert Mureşan a tranşat clar al doilea episod din duelul cu Cătălin Cazacu din cadrul Campionatului Naţional de Motociclism Viteză. Pilotul de 24 de ani a dominat toate sesiunile weekendului de pe Motor Park România, stabilind trei noi recorduri de circuit, şi a reuşit să câştige detaşat şi cursa. Mureşan a plecat de pe prima poziţie a grilei de start şi s-a detaşat constant de Cătălin Cazacu asigurându-şi la finalul cursei de la clasa Superbike 1000 un avans de 11,733 secunde. În spatele celor doi piloţi de pe BMW S1000 RR a venit Bogdan Vrăjitoru, cel care a terminat cursa la mai bine de un minut de lider.

Nu aş putea să spun că a fost o cursă uşoară din perspectiva problemelor cu care ne-am confruntat. Nu am reuşit să avem seturile de pneuri noi necesare şi o defecţiune a cutiei de viteze ne-a ţinut pe loc. M-am simţit bine pe circuit şi o să coborâm şi mai mult timpul pe tur, cu siguranţă. Mulţumesc prietenilor care m-au ajutat să ajung la această etapă şi şi-au asumat şi rolul de mecanici. Este o plăcere să concurezi acasă şi un bun antrenament pentru Stock 1000”, a spus Robi Mureşan la finalul cursei la care a stabilit un timp record pentru Motor Park Romania de 1:24.619.

Daniel Onoriu şi Ionel Pascotă, alţi câştigători ai zilei

Ionel Pascotă a reuşit în cursa Supersport 600 să spulbere orice idee de competiţie. Timişoreanul a încheiat cursa cu un avans de 28,385 secunde în faţa locului doi, Emil Drăghici. Podiumul clasei a fost completat de Alexandru Bar. La clasa Debutanţi 1000 s-a impus Daniel Onoriu, cel care a colaborat cu Robi Mureşan pentru găsirea setărilor potrivite. Onoriu a terminat cursa la 5,548 secunde în faţa lui Iuliu Mihai. ”A fost un weekend spectaculos pentru mine, am progresat enorm şi am învăţat multe. Mulţumesc echipei lui Robert Mureşan care m-a susţinut şi de unde am reuşit să culeg atâtea informaţii extrem de importante”, a spus Onoriu la final.

A treia etapă din Campionatul Naţional de Motociclism Viteză va avea loc pe 22-23 august, tot pe Motor Park Adâncata. Foto: Andrei Gemes