Motociclistul Andrea Dovizioso a câştigat Grand Prix-ul Austriei

11 aug 2019 1811 afişări Auto-Moto

Motociclistul Andrea Dovizioso (33 de ani) a câştigat Grand Prix-ul Austriei, după ce l-a învins pe Marc Marquez (26 de ani), depăşindu-l la ultimul viraj.

Încă de la începutul cursei, cei doi au fost într-o permanentă luptă. În primele cinci tururi ale cursei, pe primele trei poziţii s-au clasat Fabio Quartararo, Alex Rins şi Jack Miller. Ulterior, Dovizioso şi Marquez i-au depăşit. Jack Miller a căzut, permiţându-i lui Valentino Rossi ascensiunea pe poziţia a patra.

După mai multe schimburi, între Dovizioso şi Marquez, pentru prima poziţie, spaniolul a preluat conducerea, însă în ultimul tur, la ultimul viraj, Dovizioso l-a depăşit câştigând cursa.

Pe locul trei s-a clasat Fabio Quartararo, urmat, pe locul patru, de Valentino Rossi şi de Maverick Vinales, pe locul cinci. Takaaki Nakagami s-a clasat pe locul unsprezece, după Franco Morbidelli.