Medalie de argint pentru atleta Andreea Panţuroiu la Europenele de tineret. Triplusaltista şi-a făcut record personal

10 iul 2015 342 afişări Comentează şi tu Atletism

Triplusaltista Andreea Elena Panţuroiu (foto, prima în stânga) a câştigat în această după-amiază medalia de argint la Europenele U23 de atletism de la Tallinn, Estonia. E prima prezenţă românească pe podium la competiţia de tineret care continuă până duminică.

Legitimată la LPS Câmpulung Muscel, eleva antrenoarei Mihaela Nicoară a reuşit un rezultat de 14,13 m (vânt 1,8) din cea de-a doua tentativă. Panţuroiu (20 de ani) şi-a realizat un nou record personal la triplusalt şi a fost devansată doar de  lituaniaca Dovile Dzindzaletaite, cu 14,23 m, record naţional. Pe trei s-a clasat ucraineanca Tatiana Ptashkina (14,05 m).

Lotul României la Tallinn e condus de Constantin Mihail.

15,16 m e recordul naţional la triplusalt: Rodica Mateescu (1997)