Ştiinţa Bacău, Dinamo Romprest, Alba Blaj şi CSM Lugoj, în Final Four-ul Cupei României la volei feminin

18 feb 2015 596 afişări Alte sporturi

Formula completă a echipelor calificate în Final Four-ul Cupei României la volei feminin s-a stabilit miercuri, în urma ultimelor trei meciuri retur din sferturile de finală. După Alba Blaj, calificată încă de pe 9 ianuarie, şi-au mai asigurat prezenţa în careul de aşi Ştiinţa Bacău, Dinamo Romprest şi CSM Lugoj.

Marea perdantă a sferturilor de finală este CSM Bucureşti. Echipa susţinută de primăria Capitalei a avut neşansa de a se duela pentru un loc în Final Four cu deţinătoarea trofeului, Ştiinţa Bacău. A fost practic derbyul dintre formaţiile clasate pe locul 1 şi 2 în clasamentul la zi al Diviziei A1. Trupa lui Florin Grapă s-a impus acasă cu 3-0 şi şi-a asigurat practic prezenţa în actul final după primul set disputat miercuri în Sala Sporturilor Dobroeşti. CSM Bucureşti a început fără nerv, iar Ştiinţa nu a avut nicio problemă în a debuta cu sec 25-19, după ce a condus permanent: 8-4, 12-6, 14-7, 19-12. Meciul nu s-a încheiat în acel moment, CSM Bucureşti muncind mult pentru o victorie importantă din punct de vedere moral: 3-2 (19-25, 25-23, 16-25, 25-15, 15-8).

Al doilea punct de interes al sferturilor a fost duelul dintre CSM Târgovişte şi Dinamo Romprest. Echipa bucureşteană, finalista ultimei ediţii a Cupei României, câştigase manşa tur cu 3-0, astfel că avea nevoie de un singur set pentru a se califica în Final Four. L-a obţinut din start (cu 25-23), după o luptă teribilă, în care fiecare minge s-a jucat la sacrificiu. CSM Târgovişte s-a impus la final cu 3-1 (23-25, 26-24, 25-20, 25-22), însă mai departe merge trupa ”alb-roşie”. ”Este o calificare a bunului simţ, care dovedeşte faptul că nu doar banii contează. În situaţia delicată din punct de vedere financiar în care ne aflăm fetele au dat dovadă de caracter şi au îndeplinit un obiectiv. Felicit toată echipa şi pe toţi cei care pun umărul să salveze acest an, unul al recesiunii”, a fost declaraţia lui Marian Ştefan, vicepreşedinte CS Dinamo şi team manager al echipei de volei.

A treia echipă calificată a fost CSM Lugoj, în dauna formaţiei Medicina CSŞ Tg. Mureş. După ce au cedat în deplasare la limită, scor 2-3, lugojencele s-au impus miercuri pe teren propriu cu 3-0 (25-13, 25-19, 25-20).

Turneul Final Four va avea loc în zilele de 4 şi 5 aprilie, pe teren neutru. Semifinalele se vor stabili în urma tragerii la sorţi.

Trei finaliste la masculin: Municipal Zalău, Dinamo şi SCM U Craiova

Şi competiţia masculină a Cupei României a oferit deja trei calificate în Final Four. Echipa clasată pe locul doi în Divizia A1, Volei Muncipal Zalău, merge mai departe cu două victorii obţinute în duelul cu Banatul Caransebeş. După 3-0 în tur, zălăuanii s-au impus şi în deplasare, miercuri, cu 3-2 (25-19, 23-25, 21-25, 25-22, 15-12). Aceeaşi secvenţă s-a înregistrat şi la întâlnirea CSM Bucureşti – SCM U Craiova, în favoarea oltenilor: 3-0 în tur la Craiova, respectiv 3-2 (25-23, 21-25, 25-23, 16-25, 15-10) miercuri la Bucureşti. Prima echipă care îşi asigurase prezenţa în turneul final a fost însă Dinamo. Trupa ”alb-roşie” a cedat luni în deplasare la Dej, scor 2-3 (25-23, 17-25, 20-25, 25-21, 9-15), dar se impusese pe teren propriu cu 3-1. Ultima calificată se va cunoaşte în urma disputei Arcada Galaţi – Tomis Constanţa (4 martie). În tur, constănţenii s-au impus cu 3-2.

Turneul final va avea loc tot pe 4 şi 5 aprilie, pe teren neutru.